Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

В Долинській ДПІ ГУ ДПС у Кіровоградській області проведено сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему: «Податкова знижка для фізичних осіб».

опубліковано 08 травня 2024 о 10:13

З метою забезпечення об’єктивного інформування платників податків та роз’яснення окремих положень законодавства начальником Долинської ДПІ Головного управління ДПС у Кіровоградській області проведено сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія», на тему: «Податкова знижка для фізичних осіб».

Основні питання, які розглядалися під час телефонного зв’язку були:

Податкова знижка для фізичних осіб – це документально підтверджена сума витрат платника податку у зв’язку з придбанням товарів чи послуг протягом звітного року, на яку дозволяється зменшення його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року у вигляді заробітної плати у визначених законодавством випадках. Простіше кажучи, податкова знижка – це можливість повернути від держави частину сплаченого вами податку на доходи (ПДФО) за придбання певних товарів чи послуг протягом звітного року. Податкова знижка надається у поточному році за наслідками попереднього. Тобто, повернути частину сплачених у 2023 році податків, можна у 2024 році. Слід зважати на те, що право на податкову знижку на наступні роки не переноситься.

Хто може скористатися податковою знижкою?

Скористатися податковою знижкою може резидент України, який поніс витрати у зв’язку з купівлею товарів, робіт або послуг у резидента (юридичної чи фізичної особи), і цьому є документальне підтвердження. Обов’язковою умовою є отримання заробітної платні офіційно (фізична особа-підприємець не може скористатися податковою знижкою, оскільки доходи приватних підприємців не є заробітною платнею

Перелік документів, який слід подати до податкової інспекції.

Загальні документи:

·      ·      Два оригінали заповненої Декларації (якщо метою її подання є ТІЛЬКИ отримання податкової знижки та єдиним джерелом вашого доходу є заробітна плата). Якщо Декларація подається особисто, то один оригінал надається в податкову інспекцію, а інший залишається у вас з позначкою податкової інспекції про дату прийому документа. При надсиланні Декларації до податкової інспекції поштою, другий примірник просто залишається у вас для того, щоб мати інформацію про зданий документ;

·      Оригінал довідки з місця роботи про нараховані доходи з зазначенням сум утриманого ПДФО та військового збору за звітний рік у розрізі по місяцях;

·      Копія всіх сторінок громадянського паспорта;

·      Копія про присвоєння РНОКПП;

 ·      Довідка (або її копія) із банку з реквізитами поточного рахунку для перерахування податкової знижки;

·      Відомості з державного реєстру фізичних осіб - платників податків про джерела суми нарахованого доходу (запит на ці відомості робиться в електроному кабінеті платника податків).

До податкової знижки включаються фактично здійснені протягом звітного року декларантом витрати, підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і особу, яка звертається за податковою знижкою (їх покупця (отримувача), а також копіями договорів за їх наявності, в яких обов’язково повинно бути відображено вартість таких товарів (робіт, послуг) і строк оплати за такі товари (роботи, послуги).

Для документального підтвердження витрат, що включаються до податкової знижки, податкова інспекція не має права вимагати від декларанта надання документів та/або їх копій, які містяться в автоматизованих інформаційних і довідкових системах, реєстрах, банках (базах) даних органів державної влади та/або органів місцевого самоврядування, інформація з яких безоплатно отримується контролюючими органами відповідно до ПКУ та міститься в інформаційних базах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.

За які витрати можна отримати податкову знижку?

Повний перелік таких витрат визначається пунктом 166.3. ПКУ. Зокрема, до цього переліку входить сума витрат на сплату страхових внесків за Договорами довгострокового страхування життя наступним чином:

·      Якщо договір укладено на власну користь, то максимальний розмір Страхової Премії, яку можна включити до витрат для отримання податкової знижки, розраховується за формулою: розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб помножити на коефіцієнт 1,4 та округленого до найближчих 10 – ти  гривень та помноженого на кількість повних місяців дії договору.

На прикладі 2023 року такий максимум складає 45 120 грн. (2 684 грн. * 1,4 * 12 міс.).

·      Якщо договір укладено на користь члена сім’ї першого ступеня споріднення (чоловік, дружина, батьки, діти), то максимальний розмір Страхової Премії, яку можна включити до витрат для отримання податкової знижки, складає 50% від розрахованої вище суми на кожного застрахованого члена сім’ї.

На прикладі 2023 року це 22 560 грн. (45 120 грн. * 0,5).

Додаткові документи для отримання податкової знижки у зв’язку із сплатою страхових внесків за Договором довгострокового страхування життя, укладеним з ПрАТ «МетЛайф»:

·      Копія Страхового Полісу, де основним Страховим Продуктом є Страховий Продукт за основним ризиком з накопичувальною складовою (тобто передбачений ризик дожиття Застрахованої Особи до закінчення строку дії Договору Страхування). Якщо Страховий Поліс був випущений до моменту перейменування Компанії в ПрАТ «МетЛайф», то необхідно запитати у Компанії документ, який підтверджує правонаступництво;

·      Копії Додатків до Договору Страхування, якщо вони є;

·      Копії квитанції чи квитанцій (якщо Страхова Премія сплачувалася раз на півроку чи щоквартально) про сплату Страхової Премії за 2023 рік. У разі втрати квитанції, необхідно зробити запит до ПрАТ «МетЛайф» та отримати офіційне підтвердження про здійснення оплати, або звернутись в банк.

·      Якщо Договір Страхування укладено на користь члена сім’ї першого ступеня споріднення (діти, чоловік, дружина, батьки), необхідно надати копію свідоцтва про народження дитини або копію свідоцтва про шлюб.

ПРИМІТКА. Бажано мати оригінали цих документів при подачі, але віддавати інспектору потрібно лише копії.

 


Куди подається декларація платниками, що мають статус ВПО:

Платник податків - внутрішньо переміщена особа, зобов’язаний подати до податкової інспекції за місцем фактичного проживання/перебування Заяву за формою № 5ДР та пред’явити при цьому довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Після цього можна подавати Декларацію до цієї податкової інспекції.

УВАГА! Однак, якщо такі дії не здійснено, то Декларація подається за адресою (місцезнаходженням) контролюючого органу, який переміщено з тимчасово окупованої території.

Долинської ДПІ ГУ ДПС у Кіровоградській області