Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Проведено "гарячу лінію": декларування доходів громадян, отриманих у 2022 році під час сеансу телефонного зв’язк

опубліковано 10 лютого 2023 о 13:32

Проведено сеанс телефонного зв'язку  «гарячя лінія» із начальником управління оподаткування фізичних осіб ГУ ДПС у Кіровоградській області Твердохліб Інною щодо проведення у 2023 році кампанії декларування доходів громадян, отриманих у 2022 році.

Наводимо актуальні запитання та відповіді на них. 

1.Питання: В які строки подається податкова декларація про майновий стан і доходи?

Відповідь: податкова декларація про майновий стан і доходи подається в такі граничні строки:

для громадян, які зобов’язані подати податкову декларацію - до 01 травня року, що настає за звітним; - для громадян, які мають право на податкову знижку – по 31.12.2023 (включно);
фізичні особи — підприємці (крім осіб, які перебувають на спрощеній системі оподаткування), особи, які провадять незалежну професійну діяльність, за результатами 2022 року з урахуванням вимог Закону України від 15 березня 2022 року № 2136-ІХ «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» подають податкову декларацію до 01 травня 2023 року (включно).
Якщо останній день строку подання податкової декларації припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем.

2.Питання: За якою формою подавати податкову декларацію про майновий стан і доходи.

Відповідь: з 01.01.2023 введено в дію нову форму податкової декларації, яка затверджена наказом Міністерства фінансів України від 17.05.2022 № 143 «Про внесення змін до форми податкової  декларації про майновий стан і доходи та Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 03.06.2022 за № 593/37929.

3. Питання: Які доходи підлягають обов’язковому декларуванню? 

Відповідь: Відповідно до вимог Податкового кодексу України обов’язковому декларуванню підлягають:

доходи не від податкових агентів, тобто, від інших фізичних осіб, не зареєстрованих як самозайняті особи (тобто, не є підприємцями або особами, які провадять незалежну професійну діяльність)
це можуть бути доходи від надання в оренду власного рухомого або нерухомого майна, надання інших послуг чи виконання робіт, продажу власного майна,
спадщину чи подарунки від осіб, які не є членами сім’ї першого та другого ступенів споріднення;
іноземні доходи; - доходи, які не підлягали оподаткуванню при виплаті, але які не звільнені від оподаткування;
доходи, отримані від продажу власної сільськогосподарської продукції (крім продукції тваринництва), якщо їх сума сукупно за рік перевищує 12 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року (у 2022 році – 78000 грн.) – декларується сума перевищення;
в інших випадках, передбачених законодавством.

4. Питання: Як можна подати «Декларацію про майновий стан і доходи»? 

Відповідь: Податкова декларація про майновий стан і доходи подається платниками податків за місцем своєї податкової адреси. 

Податкова декларація подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено цим Кодексом, в один із таких способів:

а) особисто платником податків або уповноваженою на це особою;

б) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;

в) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги".

Для зручності платників в Електронному кабінеті ДПС у розділі «ЕК для громадян» працює електронний сервіс «Декларація про майновий стан і доходи». За допомогою цього сервісу можна заповнити декларацію та надіслати її до контролюючого органу в електронному вигляді з копіями первинних документів.  

5. Питання: Хто має право подати податкову декларацію для використання свого права на податкову знижку

Відповідь: Податкова знижка для фізичних осіб, які не є суб'єктами господарювання, - документально підтверджена сума (вартість) витрат платника податку - резидента у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у резидентів - фізичних або юридичних осіб протягом звітного року, на яку дозволяється зменшення його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року у вигляді заробітної плати, у випадках, визначених ПКУ (п.п.14.1.170 п.14.1 ст. 14 ПКУ).

Фізична особа – підприємець має право на податкову знижку виключно як фізична особа у разі, якщо така фізична особа: є найманою особою та отримує доходи у вигляді заробітної плати та/або отримує доходи у вигляді дивідендів по акціях (інших корпоративних правах), емітентом яких є юридична особа, що має статус резидента Дія Сіті.

Підстави для нарахування податкової знижки із зазначенням конкретних сум відображаються платником податку у річній податковій декларації, яка подається по 31 грудня включно наступного за звітним податкового року.

Якщо платник податку до кінця податкового року, наступного за звітним не скористався правом на нарахування податкової знижки за наслідками звітного податкового року, таке право на наступні податкові роки не переноситься (п.п. 166.4.3. п.166.4 ст. 166 ПКУ).