Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Інтернет-конференція на тему: "Нові правила застосування РРО".

опубліковано 05 червня 2020 о 14:43

5 червня 2020 року на інтернет-порталі "Кіровоград24" відбулася інтернет-конференція із начальником відділу фактичних перевірок, контролю за готівковими операціями управління аудиту ГУ ДПС у Кіровоградській області Набієвою Наталією Миколаївною щодо нових правил застосування РРО. Пропонуємо для ознайомлення питання, що надійшли, та відповіді на них. 

1.Доброго дня! Яка відповідальність передбачена  у разі проведення розрахункових операцій через РРО та/або через програмні РРО без використання режиму попереднього програмування найменування товарів (послуг) із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД та з якої дати?

Діє з 01.08.2020 року. У разі проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій (далі – РРО) та/або через програмні РРО без використання режиму попереднього програмування найменування товарів (послуг) із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, до суб’єктів господарювання, за рішенням контролюючих органів застосовуються фінансові санкції у розмірі триста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян – у разі проведення розрахункових операцій через РРО та/або програмних РРО без використання режиму попереднього програмування найменування кожного підакцизного товару із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, ціни товару та обліку його кількості.

Крім того, порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, - тягне за собою накладення штрафу на осіб, які здійснюють розрахункові операції, від двох до п’яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від п’яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі ж порушення, - тягне за собою накладення штрафу на осіб, які здійснюють розрахункові операції, від п’яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

2.Вітаю! З якої дати зобов’язані застосовувати РРО та/або програмні РРО ФОП – платники ЄП, які здійснюють надання платних послуг у сфері охорони здоров’я та який код виду економічної діяльності відповідає такій діяльності?

Фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку, які здійснюють надання платних послуг у сфері охорони здоров’я зобов’язані з 01 січня 2021 року застосовувати реєстратори розрахункових операцій (далі – РРО) та програмні РРО. Класифікацією видів економічної діяльності ДК 009:2010 передбачено код 86 «Охорона здоров’я».

3. У мене питання - у яких випадках ФОП – платники ЄП не застосовують РРО до 01.01.2021 року?

Реєстратори розрахункових операцій (далі – РРО) та/або програмні реєстратори розрахункових операцій (далі – програмні РРО) не застосовуються платниками єдиного податку першої групи. Водночас, до 01 січня 2021 року РРО та/або програмні РРО не застосовуються фізичними особами підприємцями – платниками єдиного податку другої – четвертої груп незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1000000 грн., крім тих, які здійснюють: реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту; реалізацію лікарських засобів та виробів медичного призначення.

4.Чи повинен СГ (ЮО або ФОП на загальній системі оподаткування) реалізовувати продукцію на ринках, ярмарках без застосовування РРО?

При реалізації продукції на ринках, ярмарках (за винятком розташованих на їх території магазинів, кіосків, палаток, павільйонів, приміщень контейнерного типу), дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій (далі – РРО) з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій, при умові, якщо граничний розмір річного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів складає менше 500 тис. грн. на один суб’єкт господарської діяльності.

У разі перевищення річного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів суб’єкт господарювання зобов’язаний в місячний термін з дати перевищення річного обсягу розрахункових операцій зареєструвати РРО, та проводити розрахунки із застосовуванням РРО.

5.Доброго дня! У яких випадках ФОП – платники ЄП застосовують РРО?

Фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку другої – четвертої груп, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) зобов’язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів у разі: перевищення в календарному році незалежно від обраного виду діяльності обсягу доходу понад 1000000 гривень; здійснення реалізації технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, а також лікарських засобів та виробів медичного призначення незалежно від групи єдиного податку та обсягу річного доходу; здійснення роздрібного продажу паливно-мастильних матеріалів в ємностях до 20 літрів та діяльності, пов’язаної з роздрібним продажем пива, сидру, пері (без додання спирту) та столових вин.

6. Мене цікавить ситуація: якщо підприємство має декілька об’єктів господарювання на одну адресу: як застосовувати РРО?

Згідно п.1ст.3Закону №265/95-ВР, суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або у безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов’язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій (далі – РРО) з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій.

Відповідно з ст.2 Закону місцем проведення розрахунків є місце, де здійснюються розрахунки з покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо.

Отже, суб’єкти господарювання зобов’язані застосовувати РРО на кожному місці проведення розрахунків.

7.Як змінилися терміни застосування програмних РРО для суб’єктів господарювання ІІ – IV груп єдиного податку під час карантину?                                                     

Законом України від 17.03.2020 р. №533-ІХ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19)" внесено зміни у терміни запровадження програмних реєстраторів розрахункових операцій.

До 01 серпня 2020 року перенесено введення в дію норм законодавства щодо запровадження програмних реєстраторів розрахункових операцій, як альтернативу класичним РРО.

Також до 01 серпня 2020 року продовжено можливість не застосовувати як класичні, так і програмні РРО приватним підприємцям єдиного податку другої – четвертої груп незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує ліміт у 1000000 гривень.

Винятком є реалізація технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, та реалізація лікарських засобів, виробів медичного призначення.

При цьому надання платних послуг у сфері охорони здоров'я, виключено із зазначеного переліку. Такі послуги можна буде надавати в межах зазначеного ліміту до 01 січня 2021 року.

З 01 квітня 2021 року реєстратори розрахункових операцій та / або програмні  реєстратори розрахункових операцій не застосовуються лише платниками єдиного податку першої групи.

8.Добридень! Коли почне діяти механізм кешбеку і в чому полягає його суть?

Через карантинні введення, щодо запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) з 01 серпня.2020, запровадження правил механізму кешбеку перенесено на 01 січня 2021 року.

Суть його полягає в тому, що на сайті ДПС можна перевірити фактичну реєстрацію фіскального чеку за придбаний товар на суму понад 850 грн. У випадку, якщо інформація про чек відсутня, ви як покупець  подаєте скаргу про недійсний фіскальний чек через електронний кабінет платника податків. При  цьому заявник для подання такої скарги має ідентифікувати себе через електронний кабінет. Якщо підтвердиться, що чек не був фіскалізований, тоді продавця штрафують, а покупець повертає вартість покупки та залишає собі товар. Важливо зазначити, що штраф застосовується податковими органами при підтвердженні допущеного порушення продавцем, тобто при встановленні відсутності або недостовірності такого розрахункового документа. В таких випадках податкова служба при проведенні перевірки оцінюватиме як достовірність доданих покупцем документів до скарги, так і правомірність дій продавця по відношенню до покупця. 

9.За яких умов потрібно подавати реєстраційну заяву за формою № 1-РРО під час карантину?

Реєстраційну заяву за формою № 1-РРО можна подати через приватну частину електронного кабінету, розміщеного на офіційному вебпорталі ДПС за посиланням: https://cabinet.tax.gov.ua/login.

Вхід до приватної частини Електронного кабінету здійснюється виключно після проходження електронної ідентифікації онлайн з використанням кваліфікованого електронного підпису.

У розділі «Заяви, запити для отримання інформації» приватної частини Електронного кабінету необхідно створити документ за формою «J1311401 – Заява про реєстрацію реєстраторів розрахункових операцій за формою № 1-РРО».

Усі розділи реєстраційної заяви за ф. № 1-РРО підлягають обов’язковому заповненню.

У разі виникнення питань щодо користування Електронним кабінетом платника слід звернутись до служби підтримки за телефоном 0800501007 (напрямок 0) або за посиланням http://cabinet.tax.gov.ua/.

10. Як змінилися правила застосування штрафних санцій платникам податків за допущені порушення при використанні РРО у зв’язку з карантином?

Відповідно до Закону України від 17.03.2020 №533-ІХ, застосування штрафних санкцій до платників податків відтерміновано до 01 січня 2021 року (що було до 01 жовтня 2020 року), визначених у п.1 ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» із змінами та доповненнями,  у зменшених розмірах а саме:

-10% вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) – за порушення, вчинене вперше;

-50% вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) – за кожне наступне вчинене порушення.