Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

У Гайворонській ДПІ проведено сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему «Застосування РРО/ПРРО. Актуальні питання»

опубліковано 06 листопада 2023 о 08:27

В приміщенні Гайворонської ДПІ ГУ ДПС у Кіровоградській області, 3 листопада, в.о. начальника Гайворонської ДПІ Оксаною Карпенко було проведено сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему «Застосування РРО/ПРРО. Актуальні питання».

Питання, які задавалися платниками під час сеансу:

При розрахунку з покупцем не видали фіскальний чек ,яка буде застосована штрафна санкція?

Зверніть увагу, що Законом України № 3219 від 30.06.2023 відновлено застосування штрафних санкцій за порушення у сфері застосування РРО чи ПРРО. Так, уже з 1 жовтня за невиданий фіскальний чек доведеться сплатити від 25 відс. до 150 відс. вартості товару. Тож податківці радять підприємцям, які ще не придбали касовий апарат не зволікати, щоб мати час опонувати роботу за пристроєм. В цілях економії коштів, пропонуємо торгівцям скористатися безкоштовною пропозицією від ДПС та встановити на будь-який гаджет програмний РРО – аналог класичного касового апарату.  Також зазначаємо, що ЗУ № 3219 відновлено обов’язок сплати єдиного податку, який до 1 серпня справлявся на добровільній основі.

Я платник єдиного податку І групи ,чи мені потрібно РРО/ПРРО при здійсненні розрахункових операцій?

Згідно з нормами чинного законодавства, РРО/ПРРО при здійсненні розрахункових операцій не застосовується платниками єдиного податку І групи. Відповідно до п.п. 1 п. 291.4 ст. 291 Податкового кодексу України, до платників єдиного податку, які відносяться до І групи, належать фізичні особи – підприємці), які не використовують працю найманих осіб, здійснюють виключно роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках та/або провадять господарську діяльність з надання побутових послуг населенню і обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня податкового (звітного) року. 

Чи застосовують РРО чи ПРРО підприємці – платники єдиного податку, які здійснюють перевезення пасажирів при проведенні розрахунків з використанням талонів, квитків?

Відповідно до п. 296.10 ст. 296 Податкового кодексу України реєстратори розрахункових операцій та програмні РРО не застосовуються платниками єдиного податку першої групи. Згідно з п. 4 ст. 9 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» РРО або ПРРО та розрахункові книжки не застосовуються, зокрема, при продажу проїзних і перевізних документів на автомобільному транспорті з видачею талонів, квитанцій, квитків з нанесеними друкарським способом серією, номером, номінальною вартістю. Статтею 39 Закону України від 05 квітня 2001 року № 2344-III «Про автомобільний транспорт» визначено, що документ для регулярних  пасажирських перевезень для пасажира – квиток на проїзд в автобусі та на перевезення багажу (для пільгового проїзду – посвідчення особи встановленого зразка чи довідка, на підставі якої надається пільга), а в разі запровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду – електронний квиток та документи для пільгового проїзду. Наказом Міністерства транспорту та зв’язку України від 25.05.2006 № 503 затверджені Типові форми квитків на проїзд пасажирів і перевезення багажу на маршрутах загального користування. Отже, фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку, які здійснюють перевезення пасажирів, у разі проведення розрахунків з використанням талонів, квитків з нанесеними друкарським способом серією, номером, номінальною вартістю, РРО або ПРРО та РК не застосовують.

Як зареєструвати першій раз КОРО на господарську одиницю?

 Якщо при першій реєстрації книги обліку розрахункових операцій (далі – КОРО) на господарську одиницю суб’єкт господарювання заповнив Заяву про реєстрацію книги обліку розрахункових операцій та/або розрахункової книжки за формою № 1-КОРО (далі – реєстраційна заява за ф. № 1-КОРО, ідентифікатор J/F1311305) та зареєстрував КОРО без інформації про розрахункову книжку (далі – РК), однак в подальшому потрібно зареєструвати РК до цієї КОРО, то в такому випадку необхідно здійснити наступні дії: в графі «номер розрахункової книжки, яка реєструється (перереєструється)» розділу 6 «Дані щодо книги обліку розрахункових операцій та/або розрахункової книжки» реєстраційної заяви за ф. № 1-КОРО зазначити фіскальний номер КОРО та в кінці додати літеру «г» (як приклад: 7000ХХХХХХг) та через дріб вказати цифру «1». Після цього потрібно заповнити дані щодо серії та номеру засобу контролю РК та кількості аркушів.

Я проводжу оплату з покупцем коштів виключно на мій поточний рахунок підприємця. Мені потрібно реєстратор розрахункових операцій чи програмний РРО? 

Реєстратор розрахункових операцій програмний РРО не застосовуються у разі оплати покупцем коштів виключно на поточний рахунок фізичної особи – підприємця, оскільки така операція не є розрахунковою, тобто продавець надає покупцю повні банківські реквізити для здійснення оплати (поточний рахунок у форматі ІВАN). У разі здійснення розрахунків в інший спосіб – готівкою, платіжною карткою тощо, застосування РРО та/або ПРРО є обов’язковим. Нагадаємо, відповідно до ст. 2 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» із змінами та доповненнями розрахункова операція – приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки – оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця. 

У мене Інтернет – торгівля. Як здійснюється доставка товару з оплатою товару у відділенні пошти? Мені потрібно РРО/ПРРО?

У випадку післяплати за отриманий товар фіскальний касовий чек надає оператор поштового зв’язку. Товар замовляється покупцем на сайті Інтернет - магазину. Продавець передає товар  оператору поштового зв’язку, який від свого імені приймає післяплату та надає фіскальний касовий чек РРО чи ПРРО, який це підтверджує. Надалі оператор поштового зв’язку перераховує кошти за товар зі свого рахунку на рахунок Інтернет - магазину.

Чи потрібно подавати форму 20-ОПП, якщо суб’єкт господарювання зареєстрований за однією адресою, а ПРРО використовуватиметься за іншою?

Потрібно, так як ПРРО реєструється за адресою господарської одиниці, яка зареєстрована в ДПС за формою 20-ОПП відповідно до вимог п. 63.3 Податкового кодексу України. Відсутність зареєстрованої ГО на обліку ДПС об’єкта оподаткування або подання неповної чи помилкової інформації може стати причиною відмови у реєстрації ПРРО.

Чи передбачена відповідальність за неподання або подання Z-звіту із запізненням?

За неподання або подання Z-звіту із запізненням передбачена різна відповідальність.
У випадку неподання до контролюючих органів Z-звітів застосовується адміністративний штраф у розмірі 30 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (далі — НМДГ) (510 грн.) (п.10 ст.17 Закону №265).У випадку подання Z-звіту на наступний день або пізніше після відкриття зміни, Законом №265 застосовується адміністративний штраф відповідно до ст.155-1 КУпАП.

Чи потрібно роздруковувати Z-звіт, якщо протягом дня розрахункові операції не проводились, але були здійснені через ПРРО операції «службове внесення» та «службова видача»?

Розрахункова операція – це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки – оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця (ст. 2 Закону № 265).Тобто, операції «службове внесення» та «службова видача» не є розрахунковими операціями згідно Закону № 265. Таким чином, якщо протягом дня розрахункові операції не проводились, але були здійснені через ПРРО операції «службове внесення» та «службова видача», то друкування (створення) Z-звіту в кінці робочого дня не є обов’язковим.

Де можна отримати відповіді на запитання щодо реєстрації та застосування РРО/ПРРО?

Контакт-центр ДПС на постійній основі надає фізичним та юридичним особам інформаційно-довідкові послуги з питань реєстрації та застосування РРО/ПРРО. Звернутись до Контакт-центру ДПС для отримання інформаційної підтримки з питань реєстрації, застосування РРО/ПРРО фізичні та юридичні особи мають можливість на вибір: 

- за телефоном 0-800-501-007 (безкоштовно зі стаціонарних телефонів), громадяни, які перебувають за межами України за номером: +380 44 454 16 13 (в меню IVR потрібно обрати напрям «3»); 

- електронною поштою на електронну адресу idd@tax.gov.ua (в полі тема потрібно зазначити «6005»); 

- чатом через Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс (ЗІР) (zir.tax.gov.ua). 

Скориставшись ЗІР, фізичні та юридичні особи можуть самостійно здійснити пошук відповіді на своє запитання у категорії 109 розділу «Запитання-відповіді з Бази знань». 

Гайворонська ДПІ ГУ ДПС у Кіровоградській області