Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Інтернет-конференція на тему: «Декларування доходів громадян, отриманих у 2022 році»

опубліковано 26 січня 2023 о 15:32

26 січня у ГУ ДПС у Кіровоградській області проведено інтернет-конференція на Інтернет-порталі «Кіровоград-24» щодо проведення у 2023 році кампанії декларування доходів громадян, отриманих у 2022 році на питання платників податків відповідала заступник начальника Головного управління ДПС у Кіровоградській області Валентина Сєкунова.

Пропонуємо для ознайомлення відповіді на запитання, які надійшли у ході її проведення.

1.Питання: В які строки подається податкова декларація про майновий стан і доходи?

Відповідь: податкова декларація про майновий стан і доходи подається в такі граничні строки:

  • для громадян, які зобов’язані подати податкову декларацію - до 01 травня року, що настає за звітним; - для громадян, які мають право на податкову знижку – по 31.12.2023 (включно);

  • фізичні особи — підприємці (крім осіб, які перебувають на спрощеній системі оподаткування), особи, які провадять незалежну професійну діяльність, за результатами 2022 року з урахуванням вимог Закону України від 15 березня 2022 року № 2136-ІХ «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» подають податкову декларацію до 01 травня 2023 року (включно).

Якщо останній день строку подання податкової декларації припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем.

2.Питання: За якою формою подавати податкову декларацію про майновий стан і доходи.

Відповідь: з 01.01.2023 введено в дію нову форму податкової декларації, яка затверджена наказом Міністерства фінансів України від 17.05.2022 № 143 «Про внесення змін до форми податкової  декларації про майновий стан і доходи та Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 03.06.2022 за № 593/37929.

3. Питання: Які доходи підлягають обов’язковому декларуванню?

Відповідь: Відповідно до вимог Податкового кодексу України обов’язковому декларуванню підлягають:

  • доходи не від податкових агентів, тобто, від інших фізичних осіб, не зареєстрованих як самозайняті особи (тобто, не є підприємцями або особами, які провадять незалежну професійну діяльність)

  • це можуть бути доходи від надання в оренду власного рухомого або нерухомого майна, надання інших послуг чи виконання робіт, продажу власного майна,

  • спадщину чи подарунки від осіб, які не є членами сім’ї першого та другого ступенів споріднення;

  • іноземні доходи; - доходи, які не підлягали оподаткуванню при виплаті, але які не звільнені від оподаткування;

  • доходи, отримані від продажу власної сільськогосподарської продукції (крім продукції тваринництва), якщо їх сума сукупно за рік перевищує 12 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року (у 2022 році – 78000 грн.) – декларується сума перевищення;

  • в інших випадках, передбачених законодавством.

4. Питання: Як можна подати «Декларацію про майновий стан і доходи»?

Відповідь: Податкова декларація про майновий стан і доходи подається платниками податків за місцем своєї податкової адреси.

Податкова декларація подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено цим Кодексом, в один із таких способів:

а) особисто платником податків або уповноваженою на це особою;

б) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;

в) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги".

Для зручності платників в Електронному кабінеті ДПС у розділі «ЕК для громадян» працює електронний сервіс «Декларація про майновий стан і доходи». За допомогою цього сервісу можна заповнити декларацію та надіслати її до контролюючого органу в електронному вигляді з копіями первинних документів. 

5. Питання: В яких випадках платник податку звільнений від подання податкової декларації при отриманні доходів?

Відповідь: Кодексом передбачені випадки, за яких платник податку звільнений від подання податкової декларації при отриманні доходів:

від податкових агентів, які згідно з розділу IV Податкового кодексу України не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу;

виключно від податкових агентів незалежно від виду та розміру нарахованого (виплаченого, наданого) доходу, крім випадків, прямо передбачених розділом IV Кодексу;

від операцій продажу (обміну) майна, дарування, дохід від яких відповідно до цього розділу не оподатковується, оподатковується за нульовою ставкою та/або з яких при нотаріальному посвідченні договорів, за якими був сплачений податок відповідно до розділу IV Кодексу;

у вигляді об’єктів спадщини, які згідно з розділу IV Кодексу оподатковуються за нульовою ставкою податку та/або з яких сплачено податок відповідно до п. 174.3 ст. 174 Кодексу.

Відповідно до п. 27 підрозділу 1 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу До складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку за 2022 та 2023 податкові (звітні) роки не включаються доходи у вигляді суми коштів чи безоплатно наданих товарів (послуг) (далі - допомога), що надані за рахунок бюджетних коштів іноземних держав та їх державних фондів такому платнику податків та членам його сім'ї першого ступеня споріднення як особам, які постраждали внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України і скористалися правом на тимчасовий захист відповідно до законодавства такої іноземної держави.

Дія абзацу першого цього пункту поширюється на всі форми надання зазначеної допомоги, у тому числі у разі її одержання як додаткове благо, а також від іноземних компаній, організацій, які відповідно до законодавства відповідної іноземної юрисдикції здійснюють благодійну діяльність.

6. Питання: Хто має право подати податкову декларацію для використання свого права на податкову знижку

Відповідь: Податкова знижка для фізичних осіб, які не є суб'єктами господарювання, - документально підтверджена сума (вартість) витрат платника податку - резидента у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у резидентів - фізичних або юридичних осіб протягом звітного року, на яку дозволяється зменшення його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року у вигляді заробітної плати, у випадках, визначених ПКУ (п.п.14.1.170 п.14.1 ст. 14 ПКУ).

Фізична особа – підприємець має право на податкову знижку виключно як фізична особа у разі, якщо така фізична особа: є найманою особою та отримує доходи у вигляді заробітної плати та/або отримує доходи у вигляді дивідендів по акціях (інших корпоративних правах), емітентом яких є юридична особа, що має статус резидента Дія Сіті.

Підстави для нарахування податкової знижки із зазначенням конкретних сум відображаються платником податку у річній податковій декларації, яка подається по 31 грудня включно наступного за звітним податкового року.

Якщо платник податку до кінця податкового року, наступного за звітним не скористався правом на нарахування податкової знижки за наслідками звітного податкового року, таке право на наступні податкові роки не переноситься (п.п. 166.4.3. п.166.4 ст. 166 ПКУ)

7. Питання: В які строки платники податку – резиденти, які виїжджають за кордон, подають декларацію?

Відповідь: Платники податку - резиденти, які виїжджають за кордон на постійне місце проживання, зобов'язані подати до контролюючого органу податкову декларацію не пізніше 60 календарних днів, що передують виїзду.

Контролюючий орган протягом 30 календарних днів після надходження податкової декларації зобов'язаний перевірити визначене податкове зобов'язання, сплату належної суми податку і видати довідку про таку сплату та про відсутність податкових зобов'язань з цього податку, що подається до органів митного контролю під час перетину митного кордону і є підставою для проведення митних процедур.

Форма такої довідки встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.