В ГУ ДПС у Кіровоградській області проведено інтернет-конференцію на Інтернет-порталі «Кіровоград-24» із в. о. начальника управління контролю за підакцизними товарами ГУ ДПС у Кіровоградській області Дмитром В’язовським щодо особливостей ліцензування та контролю за підакцизними товарами.
Пропонуємо для ознайомлення відповіді на запитання, які надійшли у ході її проведення.
Питання. Який офіційний курс валют України до іноземної валюти, застосовується з 25.03.2025 року при визначенні податкового зобов’язання з акцизного податку при реалізації тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах?
Відповідь. Законом України від 04.12.2024 № 4115-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо перегляду ставок акцизного податку на тютюнові вироби» (далі – Закон № 4115), внесено зміни до Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VІ (далі – ПКУ), в частині встановлення окремих особливостей оподаткування акцизним податком тютюнових виробів.
З 25.03.2025 року по 30.06.2025 року включно при реалізації тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, вироблених на митній території України, нарахуванні зобов’язань з акцизного податку з тютюнової сировини та тютюнових відходів згідно із нормами Податкового кодексу України застосовується офіційний курс гривні до євро, встановлений Національним банком України, що діяв станом на 01.07.2024, який становив 43,2658 грн.
Питання. Які уточнення в ліцензійних реєстрах відомостей по діючим ліцензіям виданим до 1 січня 2025 року та перенесення даних до Єдиного реєстру місць зберігання.
Відповідь. Суб’єкти господарювання, які мають діючі ліцензії, надані до 1 січня 2025 року (попередня редакція передбачала таку вимогу лише з безстроковим терміном дії ліцензії), з метою наповнення Єдиного реєстру ліцензіатів зобов’язані в термін до 1 липня 2025 року (попередня редакція передбачала одноразово при сплаті чергового платежу за надані ліцензії, термін сплати якого припадає на перший період починаючи з 1 січня 2025 року) подати заяву про внесення змін до відомостей, що містяться у відповідному реєстрі, у якій зазначити всі відомості, визначені частиною третьою статті 43 Закону № 3817 для відповідного виду ліцензії, та для ліцензій з безстроковим терміном дії - додати до такої заяви документи (за необхідності), визначені частинами четвертою - шостою статті 43 Закону № 3817.
Водночас уточнено, що такі заяви розглядає орган ліцензування, а не лише ДПС, як було визначено у попередній редакції Закону № 3817, та за результатами їх розгляду вносить зазначені у таких заявах відомості до відповідного Єдиного реєстру ліцензіатів.
Крім того передбачено, що після набрання чинності Законом № 3817, ДПС без прийняття додаткового рішення переносить до Єдиного реєстру місць зберігання відомості про місця зберігання спирту етилового, у тому числі біоетанолу, які були внесені до Єдиного державного реєстру місць зберігання до дати набрання чинності Законом № 3817.
Питання. Які зміни передбачені Законом України від 04 грудня 2024 року № 4115−ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо перегляду ставок акцизного податку на тютюнові вироби» ?
Відповідь. Змінами передбачено, що:
● поступове підвищення ставок акцизного податку на тютюнові вироби з огляду на мінімальний рівень, визначений Директивою 2011/64/ЄС;
● визначення грошової одиниці виміру ставки акцизного податку на тютюнові вироби у євро та порядок обчислення акцизного податку з тютюнових виробів за ставками, вираженими в іноземній валюті;
● встановлення послаблення на період воєнного стану обмеження щодо заходів накопичення обсягів тютюнових виробів на складах перед підвищенням ставок акцизного податку (антифорстолінг) шляхом збільшення установленого розміру середньомісячного обсягу реалізації на митній території України тютюнових виробів з 115 до 120 відсотків.
Питання. На яких платників та з якого періоду розповсюджуються вимоги щодо дотримання мінімального розміру роздрібної ціни?
Відповідь. На всіх виробників та імпортерів тютюнових виробів – при поданні Декларації про МРЦ, починаючи з 25.03.2025.
На суб’єктів господарювання, які здійснюють роздрібну торгівлю підакцизними товарами, – при здійсненні продажу тютюнових виробів, починаючи з дня набрання чинності Законом № 4115, а застосування штрафних санкцій – з 01.07.2025.
Питання. Як обчислити розмір максимальної роздрібної ціни при поданні платниками Декларацій про МРЦ та при здійсненні роздрібного продажу тютюнових виробів?
Відповідь. При визначенні максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби в декларації про МРЦ, а також роздрібної ціни продажу (при торгівлі в роздріб) – вони не повинні бути меншими за встановленого на дату виробництва:
сигарет за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2402 20 90 10 (сигарети без фільтру) та 2402 20 90 20 (сигарети з фільтром) – мінімального акцизного податкового зобов’язання із сплати акцизного податку на такі сигарети, з урахуванням застосування коефіцієнту 1,1 (у період з 01 квітня 2025 року по 31 грудня 2025 року) та помножене на коефіцієнт 1,45;
сигарил за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2402 10 00 90 – мінімального акцизного податкового зобов’язання із сплати акцизного податку на такі сигарили, помножене на коефіцієнт 1,45;
інших тютюнових виробів – специфічної ставки акцизного податку, помноженої на коефіцієнт 1,45.
Питання. Які зміни передбачені в Законі України від 18 червня 2024 року № 3817–ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального»?
Відповідь. Змінами до Закону № 3817 передбачено, зокрема, що:
● суб’єкти господарювання, які мають діючі ліцензії, надані до 01 січня 2025 року, з метою наповнення Єдиного реєстру ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, і Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального повною інформацією, яка має міститися у таких реєстрах, зобов’язані в термін до 01 липня 2025 року подати заяву про внесення змін до відомостей, що містяться у відповідному реєстрі, у якій зазначити всі відомості, визначені частиною третьою ст. 43 Закону № 3817 для відповідного виду ліцензії, та для ліцензій з безстроковим терміном дії – додати до такої заяви документи (за необхідності), визначені частинами четвертою – шостою ст. 43 Закону № 3817.
За результатами розгляду заяв орган ліцензування вносить зазначені у таких заявах відомості до Єдиного реєстру ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, і до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального відповідно; ● зберігання спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, здійснюється суб’єктом господарювання у місцях зберігання, що внесені до Єдиного державного реєстру місць зберігання до дати набрання чинності Законом № 3817, та без прийняття органом, визначеним частиною четвертою ст. 39 Закону № 3817, рішення про внесення таких місць зберігання до Єдиного реєстру місць зберігання після набрання чинності Законом № 3817.
Питання. Які підстави для прийняття рішення про припинення дії ліцензії?
Відповідь. Підстави для прийняття органом ліцензування Рішення про припинення визначені пунктами 1 – 46 частини другої статті 46 Закону № 3817.
На Рішення про припинення накладається кваліфікована електронна печатка податкового органу (частина третя статті 46 Закону № 3817).
Згідно з частиною четвертою статті 46 Закону № 3817 Рішення про припинення приймається:
1) протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання податковим органом відповідних документів (у тому числі рішення суду) та/або виявлення даних/відомостей, що є підставою для припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності згідно з частиною другою статті 46 Закону № 3817;
2) у разі припинення дії ліцензії за результатами перевірки податкового органу – не раніше одинадцятого робочого дня за днем направлення суб'єкту господарювання акта такої перевірки;
3) у разі припинення дії ліцензії за заявою суб'єкта господарювання – не пізніше 20 робочих днів з дня, наступного за днем отримання такої заяви органом ліцензування.
Рішення про припинення набирає чинності на другий робочий день за днем направлення відповідного рішення платнику податків.