У Бобринецькому секторі Кропивницької ДПІ ГУ ДПС у Кіровоградській області відбувся сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему «Деклараційна кампанія – 2025» та «Електронні сервіси ДПС». На запитання платників податків відповідав завідувач Бобринецького сектора обслуговування платників Кропивницької ДПІ ГУ ДПС у Кіровоградській області Ігор Ісупов.
Так, наведемо найактуальніші питання платників:
Хто відноситься до членів сім’ї першого та другого ступеня споріднення?
Членами сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення для цілей розд. IV Податкового кодексу України (далі – ПКУ) вважаються її батьки, її чоловік або дружина, діти такої фізичної особи, у тому числі усиновлені.
Членами сім’ї фізичної особи другого ступеня споріднення для цілей розд. IV ПКУ вважаються її рідні брати та сестри, її баба та дід з боку матері і з боку батька, онуки.
Хто надає консультації стосовно заповнення та подання роботодавцями «Повідомлення про прийняття працівника (домашнього працівника) на роботу/укладення гіг-контракту або припинення трудового договору з домашнім працівником», застосування відповідальності за неподання ними таких повідомлень до контролюючого органу?
Надання роз’яснень стосовно законодавства про працю в частині заповнення та подання повідомлення про прийняття працівника (домашнього працівника) на роботу/укладення гіг-контракту або припинення трудового договору знаходиться в правовому полі Міністерства економіки України.
Здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, а cаме: Державна служба України з питань праці, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Штрафи, зазначені в частині другій ст. 265 КЗпП, накладаються Держпраці.
Які є можливі способи подання податкових декларацій платниками податків?
Згідно з п. 49.3 ст. 49 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VІ зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) податкова декларація подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено ПКУ, в один із таких способів:
а) особисто платником податків або уповноваженою на це особою;
б) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;
в) засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України від 22 травня 2003 року № 851-IV «Про електронні документи та електронний документообіг» зі змінами та доповненнями (далі – Закон № 851) та від 05 жовтня 2017 року № 2155-VIII «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» зі змінами та доповненнями (далі – Закон № 2155).
Чи є можливість в Електронному кабінеті від ДПС сплати податки, збори, платежі та єдиний внесок?
Так. Меню «Стан розрахунків з бюджетом» надає можливість:
доступу до своїх особових рахунків зі сплати податків, зборів та інших платежів (дані інтегрованої картки платника);
доступу до інформації по кожному виду податку (платежу) про нарахування за податковими зобов’язаннями, сплату та повернення з бюджету, пеню, залишок несплаченої пені, податковий борг (заборгованість) або надміру сплачені суми та суми, які будуть нараховані в наступних звітних періодах;
сплатити податки, збори, платежі та єдиний внесок, скориставшись однією з платіжних систем.
Які документи потрібно подавати з декларацією на податкову знижку за навчання дитини
Граничний термін подання Декларації про майновий стан і доходи для громадян, які мають на податкову знижку 31 грудня поточного року.
Подаються наступні документи:
Декларація про майновий стан і доходи;
Додаток Ф3;
Договір з навчальним вузом;
Квитанції про сплату за навчання;
Паспорт платника (батька чи матір);
Свідоцтво про народження дитини;
РНОКПП платника (батька чи матір);
Реквізити для зарахування коштів
Як отримати для малолітньої дитини (до 14 років) документа, що засвідчує реєстрацію у ДРФО – платників податків (Картку платника податків)?
Облікова картка фізичної особи – платника податків за формою № 1ДР малолітньої особи (до 14 років) подається одним із батьків (прийомних батьків, батьків-вихователів, усиновителем, опікуном) за наявності свідоцтва про народження дитини та документа, що посвідчує особу одного із батьків (прийомних батьків, батьків-вихователів, усиновителя, опікуна), який містить необхідні для реєстрації реквізити (прізвище, ім’я, по батькові (за наявності), дату народження, місце народження, місце проживання (за наявності), громадянство).
Якщо в документі, що посвідчує особу одного із батьків відсутня інформація про задеклароване (зареєстроване) місце проживання (перебування) необхідно пред’явити витяг з реєстру територіальної громади.
Документ, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків (далі – ДРФО) малолітньої особи, видається одному з батьків (прийомних батьків, батьків-вихователів, усиновителю, опікуну) за наявності свідоцтва про народження дитини та документа, що посвідчує особу одного з батьків (прийомних батьків, батьків-вихователів, усиновителя, опікуна).
Документ, що засвідчує реєстрацію у ДРФО, надається протягом трьох робочих днів з дня звернення одного із батьків до контролюючого органу.
Які документи потрібно подати до контролюючого органу у разі внесення змін в свої реєстраційні дані які вносяться до ДРФО?
1. Необхідно подати заяву про внесення змін до Державного реєстру фізичних осіб – платників податків за формою № 5ДР (далі – Заява за ф. № 5ДР) та документ, що посвідчує особу (після пред’явлення повертається):
– до контролюючого органу за своєю податковою адресую (місцем проживання);
– у разі зміни місця проживання – до контролюючого органу за новим місцем проживання;
- або до будь-якого контролюючого органу.
Для заповнення Заяви за ф. № 5ДР використовуються дані паспорта та інших документів, які підтверджують зміни таких даних.
Для підтвердження інформації про задеклароване (зареєстроване) місце проживання (перебування) особа подає один з таких документів та їх копії:
- витяг з реєстру територіальної громади;
- паспорт, виготовлений у формі книжечки;
- тимчасове посвідчення громадянина України;
- довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
2. Внесення змін до облікових даних платника податків та виготовлення реєстраційного номера облікової картки платника податків здійснюється протягом трьох робочих днів з наступного дня після дня подання фізичною особою Заяви за ф. № 5ДР.
3. Картка платника податків, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків видається за умови пред’явлення контролюючому органу паспорта.
Що таке податкова знижка?
Платники податків мають змогу повернути частину коштів у вигляді податкової знижки у разі:
понесення протягом звітного року витрат, дозволених до включення до податкової знижки відповідно до п. 166.3 ст. 166 Кодексу;
якщо витрати підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і особу, яка звертається за податковою знижкою (їх покупця (отримувача), а також копіями договорів за їх наявності, в яких обов'язково повинно бути відображено вартість таких товарів (робіт, послуг) і строк оплати за такі товари (роботи, послуги). Копії зазначених документів надаються разом з декларацією;
використання права на нарахування податкової знижки лише за наслідками звітного податкового року. Таке право не продовжується та не переноситься на наступний рік, якщо громадянин не скористався своїм правом у встановлений строк. Так, декларація подається до 31 грудня року, наступного за звітним року.
Де можна отримати електронний цифровий підпис?
Отримати електронний цифровий підпис можна отримати у будь-якому Акредитованому центрі сертифікації ключів (АЦСК).
Наприклад:
- Кваліфікований надавач електронних довірчих послуг ДПС (безкоштовно)
- АЦСК ПАТ «КБ «Приватбанк», АЦСК АТ «Ощадбанк» (безкоштовно для клієнтів)
- Дія.Підпис
- АЦСК Укргазбанк.
- АЦСК «Україна»
- та інші.