З метою підвищення податкової культури громадян та роз’яснення окремих положень, одноразового (спеціального) добровільного декларування фізичними особами належних їм активів, що запроваджено з 1 вересня, 23.08.2022 року відбувся сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему: «Про одноразове добровільне декларування». На питання громадян відповідала начальник Петрівської ДПІ ГУ ДПС у Кіровоградській області Наталія ПІКІНЕР.
Основними питаннями, які було задано під час сеансу телефонного зв’язку були:
1. Що являється об’єктом оподаткування при одноразовому (спеціальному) добровільному декларуванні?
Об’єктами декларування є:
нерухоме майно (земельні ділянки, об’єкти житлової нерухомості, об’єкти нежитлової нерухомості);
рухоме майно (транспортні засоби та інші самохідні машини і механізми; інше цінне рухоме майно – предмети мистецтва та антикваріату, дорогоцінні метали та каміння, ювелірні вироби тощо);
валютні цінності (національна валюта, іноземна валюта, банківські метали, депозит);
інші об’єкти (частки у майні юридичних осіб, інші корпоративні права, цінні папери, права на отримання дивідендів тощо).
3. В які терміни буде проводитись одноразове (спеціальне) добровільне декларування?
Одноразове (спеціальне) добровільне декларування проводиться з 01 вересня 2021 року до 01 вересня 2022 року та передбачає сплату збору з одноразового (спеціального) добровільного декларування. Одноразова (спеціальна) добровільна декларація подається виключно декларантом в електронній формі.
Сплата збору з одноразового (спеціального) добровільного декларування здійснюється декларантом протягом тридцяти календарних днів з дати подання одноразової (спеціальної) добровільної декларації.
4. В яких випадках декларант має право подати нову звітну одноразову (спеціальну) добровільну декларацію?
Відповідно до п.п. 6.3 п. 6 підрозд. 9 прим. 4 розд. XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) у період проведення одноразового (спеціального) добровільного декларування відповідно до підрозд. 9 прим. 4 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ декларант має право уточнити інформацію, зазначену у попередньо поданій одноразовій (спеціальній) добровільній декларації (далі – Декларація), виключно шляхом подання нової Декларації у порядку, визначеному підрозд. 9 прим. 4 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ. При цьому попередньо подана Декларація, інформація з якої уточнюється, вважається анульованою. Після завершення періоду проведення одноразового (спеціального) добровільного декларування платник податків має право подати уточнюючий розрахунок до раніше поданої Декларації виключно у випадках, передбачених підрозд. 9 прим. 4 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ.
4. Чи можуть бути використані в розслідуваннях та/або перевірках стосовно декларанта, відомості, які зазначені таким декларантом у одноразовій (спеціальній) добровільній декларації?
Активи фізичної особи (у межах складу та вартості), які зазначено у поданій одноразовій (спеціальній) добровільній декларації, та відповідно сплачений збір декларантом у повному обсязі суми збору з одноразового (спеціального) добровільного декларування у встановлених підрозділом 94 розділу ХХ Кодексу порядку, строки та розмірі, а також одноразова (спеціальна) добровільна декларація не можуть бути використані як підстава для відкриття кримінального провадження, кваліфікованого за статтями 212 і 212¹ Кримінального кодексу України. Відомості які зазначені декларантом у одноразовій (спеціальній) добровільній декларації не можуть бути використані в розслідуваннях та/або перевірках стосовно декларанта, крім випадків, визначених п. 16 підрозділу 94 розділу ХХ Кодексу.
5. Які наслідки буде мати фізична особа у разі не сплати або сплати не в повному обсязі задекларованої суми збору?
У разі несплати або сплати не в повному обсязі суми збору така декларація вважається неподаною, а також на декларанта не поширюються державні гарантії і звільнення від відповідальності(п. 12підрозділу 94 розділу ХХ Кодексу).
Петрівська ДПІ ГУ ДПС у Кіровоградській області