Під час телефонного спілкування старший державний інспектор Маловисківської ДПІ ГУ ДПС у Кіровоградській області Світлана ПРОКОПЕНКО надавала роз’яснення та консультації щодо осіб, які можуть скористатися правом одноразового (спеціального) добровільного декларування, можливості подання та перевірки одноразової (спеціальної) добровільної декларації за допомогою сервісу ДПС «Електронний кабінет».
Пропонуємо вашій увазі найбільш актуальні питання-відповіді, що обговорювалися під час телефонного сеансу.
1. Як подати одноразову (спеціальну) добровільну декларацію?
Фізична особа, яка має намір скористатися одноразовим (спеціальним) добровільним декларуванням щодо належних йому активів протягом періоду одноразового (спеціального) добровільного декларування, а саме: з 1 вересня 2021 року до 1 вересня 2022 року, має подати до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику одноразову (спеціальну) добровільну декларацію.
Одноразова (спеціальна) добровільна декларація подається безпосередньо декларантом в електронній формі засобами електронного зв’язку через приватну частину Електронного кабінету у розділі «Одноразова (спеціальна) добровільна декларація.
Декларант при заповненні одноразової (спеціальної) добровільної декларації повинен зазначати всі обов’язкові реквізити, наявні у формі одноразової (спеціальної) добровільної декларації. При цьому інформація про джерела одержання (набуття) декларантом об’єктів декларування в Декларації не зазначається.
2. Як відкрити спеціальний рахунок в банку для цілей одноразового (спеціального) добровільного декларування?
Перед подачею одноразової декларації декларант повинен розмістити кошти в національній та іноземній валютах в готівковій формі та/або банківських металах на поточних рахунках із спеціальним режимом використання в банках України. Для цього декларант повинен звернутися до банку
Банк, в свою чергу, розміщує кошти на спецрахунку після «належної перевірки особистості декларанта відповідно до вимог законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдженню зброї масового знищення».
Коли кошти вже зараховані на спецрахунок, банк перевіряє походження цих активів у випадках, передбачених законодавством у сфері фінансового моніторингу.
Постановою правління НБУ від 5 серпня 2021 року № 83 затверджено положення про порядок відкриття та ведення поточних рахунків із спеціальним режимом використання для цілей одноразового (спеціального) добровільного декларування. Постанова набирає чинності з 1 вересня 2021 року і діє до 1 вересня 2022 року.
Чи можливо повернути надміру сплачену суму збору з одноразового (спеціального) добровільного декларування?
У разі виявлення контролюючим органом за результатами камеральної перевірки одноразової (спеціальної) добровільної декларації (далі – Декларація) арифметичної помилки, що призвела до переплати суми збору з одноразового (спеціального) добровільного декларування (далі – Збір) декларант, який подав Декларацію, має право на підставі повідомлення контролюючого органу подати уточнюючу Декларацію протягом 20 календарних днів з дня отримання такого повідомлення.
Для здійснення повернення суми Збору, надміру сплаченого на підставі Декларації, платник податків має обов’язково подати заяву про таке повернення. Це потрібно зробити протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
4. В яких випадках декларант має право подати нову звітну одноразову (спеціальну) добровільну декларацію?
Подати нову звітну одноразову (спеціальну) добровільну декларацію (далі – Декларація) декларант має право у випадках уточнення інформації, зазначеної у попередньо поданій Декларації, виключно шляхом подання нової Декларації у період проведення одноразового (спеціального) добровільного декларування.
При цьому попередньо подана Декларація, інформація з якої уточнюється, вважається анульованою.
Відповідно до п.п. 6.3 п. 6 підрозд. 9 прим. 4 розд. XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) у період проведення одноразового (спеціального) добровільного декларування відповідно до підрозд. 9 прим. 4 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ декларант має право уточнити інформацію, зазначену у попередньо поданій одноразовій (спеціальній) добровільній декларації (далі – Декларація), виключно шляхом подання нової Декларації у порядку, визначеному підрозд. 9 прим. 4 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ. При цьому попередньо подана Декларація, інформація з якої уточнюється, вважається анульованою. Після завершення періоду проведення одноразового (спеціального) добровільного декларування платник податків має право подати уточнюючий розрахунок до раніше поданої Декларації виключно у випадках, передбачених підрозд. 9 прим. 4 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ.
Маловисківська ДПІ
ГУ ДПС у Кіровоградській області