Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

У Долинському секторі обслуговування платників проведено сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія», на тему: «Кампанія декларування громадянами доходів, одержаних протягом 2024 року»

опубліковано 01 травня 2025 о 15:06

З метою забезпечення об’єктивного інформування платників податків та роз’яснення окремих положень законодавства завідувачкою Долинського сектору Кропивницької ДПІ Головного управління ДПС у Кіровоградській області Оленою Ткаченко проведено сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія», на тему: «Кампанія декларування громадянами доходів, одержаних протягом 2024 року».

Під час телефонного зв’язку розглядалося питання – «Декларація про майновий стан і доходи, хто подає?». 

З 1 січня в Україні триває кампанія з декларування доходів, які громадяни отримали протягом 2024 року. Так, до 1 травня потрібно було подати декларацію про свій майновий стан, а до 1 серпня – потрібно сплатити податкові зобов’язання визначені такою декларацією. 

Кому потрібно подавати декларацію?

До 1 травня необхідно було подати декларацію потрібно тим громадянам, які протягом минулого року отримували дохід, який, згідно з Податковим кодексом України, підлягає обов’язковому декларуванню.

Які доходи треба обов'язково декларувати:

доходи, з яких під час нарахування не утримувався податок на доходи фізичних осіб (ПДФО);
доходи від особи, яка не є податковим агентом (зокрема, від здачі в оренду майна, продажу майна, продажу власної сільгосппродукції фізичним особам тощо).
Податковим агентом можуть бути роботодавець, банк, недержавні пенсійні фонди, страхові компанії. Тож, оскільки вони вже утримали податки з доходів громадян та сплатили їх, подавати декларацію не потрібно.

спадок чи подарунок від людини, яка не є найближчим родичем;
доходи від продажу інвестиційних активів;
додаткове благо, зокрема, пробачений (анульований) борг чи кредит, якщо його сума не перевищує 25% мінімальної річної зарплати на початок звітного року (зараз це 21,3 тис. грн);
іноземні доходи.

Як подати декларацію

Загалом, подати декларацію до 1 травня можна  було у різні способи.

Так, подати декларацію можна:

заповнивши декларацію у відповідній формі, подати її до податкової особисто або через уповноважену особу;
в електронній формі, зокрема за допомогою "Електронного кабінету платника податків";
поштою з повідомленням про вручення та описом вкладення не пізніше ніж за 5 днів до закінчення граничного строку подання.

В Електронному кабінеті платника є електронний сервіс "Податкова декларація про майновий стан і доходи", за допомогою якого декларація частково заповнюється автоматично.

У ньому можна сформувати декларацію та подати її до контролюючого органу з копіями первинних документів, зокрема для використання права на податкову знижку. Українці, які претендують на отримання такої знижки, можуть подати декларацію до 31 грудня 2025 року.

Скільки податків потрібно заплатити з доходів?

З доходів, які громадяни отримали у 2024 році, потрібно сплатити два податки. Перший – це податок на доходи фізичних осіб. Ставка цього податку – 18%.

Інший обов’язковий податок – це військовий збір.  З 2025 року його розмір збільшили з 1,5% від доходу до 5%. Однак оскільки дохід громадянин отримував у минулому році, то оподатковується ще за старою ставкою. 

Відповідно, у 2026 році військовий збір вже потрібно буде сплатити у розмірі 5%.

Таким чином сумарно потрібно заплатити 19,5% від отриманого у 2024 році доходу.

Якщо ж декларацію не подати або прострочити термін, доведеться сплатити штраф – 340 грн. За повторне порушення штраф збільшується до 1020 грн.

Долинський сетор Кропивницької ДПІ

ГУ ДПС у Кіровоградській області