21.04.2025 року начальником Голованівської ДПІ ГУ ДПС у Кіровоградській області Оленою ЗАГОРОДНЬОЮ було проведено сеанс телефонного зв’язку«Гаряча лінія» на тему: «Щодо податкових питань мобілізованих ФОП та ветеранів».
Питання, які задавалися платниками під час сеансу:
Мобілізовані ФОПи,що потрібно подати до податкової?
Діюче законодавство передбачає, що мобілізовані ФОПи звільняються від сплати та подання звітності з ПДФО, єдиного податку та військового збору на весь період служби. Для цього після демобілізації вони мають подати до податкової заяву та копію військового квитка або іншого документа про призов. На це відводиться лише 10 днів. Але всі чудово розуміють, що вкластися в такі строки вкрай важко.
«ДПС пропонує збільшити цей термін до 180 днів. Цього часу має бути достатньо, щоб наші захисники після демобілізації – особливо якщо потрібне лікування – змогли без зайвого стресу й поспіху зібрати та подати всі необхідні документи», – додав Голова ДПС.
Пропонується також чітко передбачити: авансові внески з єдиного податку та військового збору не нараховуються мобілізованому ФОПу починаючи з місяця, в якому податкова отримала інформацію, про мобілізацію до місяця демобілізації.
Податки і штрафи, нараховані за цей період, мають бути скасовані.
Якщо мобілізований ФОП не встиг виконати податкові обов’язки у визначені терміни чи не подав заяву – він може бути звільнений від відповідальності, якщо зробить це протягом 180 днів після скасування воєнного стану.
Разом з тим податкові зобов’язання за період служби нараховуються в повному обсязі, якщо самозайнята особа не подала заяву та не скористалася правом на звільнення.
Чи звільняються мобілізовні ФОПи від сплати податків?
З 1 грудня 2024 року уточнено перелік податків і зборів, від сплати яких звільняються мобілізовані ФОПи та особи, які провадять незалежну професійну діяльність. Так, на період військової служби звільняються від обов’язку:
нарахування, сплати та подання податкової звітності з податку на доходи фізичних осіб;
нарахування, сплати та подання податкової звітності з єдиного податку;
нарахування, сплати та подання звітності з військового збору у складі податкової звітності з податку на доходи фізичних осіб або єдиного податку.
Підставою для такого звільнення є подані за місцем податкової реєстрації такі документи:
заява самозайнятої особи;
копія військового квитка або іншого документа, що підтверджує призов на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період.
Наголошуємо, що зазначені документи подають протягом 10 днів після демобілізації, а у разі перебування особи на лікуванні - протягом 10 днів після його завершення.Якщо мобілізована особа має найманих працівників, то на строк своєї служби вона може уповноважити іншу особу виплачувати зарплату. Уповноважена особа зобов’язана нараховувати та утримувати податки та збори з доходу у вигляді заробітної плати найманих працівників. Після демобілізації самозайнятої особи протягом 180 днів має сплатити ці податки та збори до бюджету. При цьому штрафи та фінансові санкції за цей період не будуть нараховані.
Для вирішення податкових питань мобілізованих самозайнятих осіб за дорученням Голови ДПС Руслана Кравченка організовано роботу «гарячих ліній».Вони працюють у кожному територіальному органі ДПС та надають консультації мобілізованим ФОПам, особам, що провадять незалежну професійну діяльність, ветеранам, членам їхніх родин щодо питань оподаткування.З переліком «гарячих ліній» можна ознайомитися на вебпорталі ДПС за посиланням https://t1p.de/t4wqm
Також отримати інформаційно-довідкові послуги можна в Контакт-центрі ДПС за тел.: 0-800-501-007.
Голованівська ДПІ ГУ ДПС у Кіровоградській області