Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

У Голованівській ДПІ проведено сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» щодо декларування доходів отриманих за 2024 рік

опубліковано 17 січня 2025 о 09:49

В приміщенні Голованівської ДПІ ГУ ДПС у Кіровоградській області 16.01.2025 року начальником ДПІ Оленою Загородньою було проведено сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему: «Актуальні питання оподаткування та декларування доходів громадянами та фізичними особами-підприємцями за 2024 рік».

З 1 січня 2025 року стартувала кампанія декларування громадянами доходів, одержаних протягом 2024 року.Подавати декларацію про майновий стан і доходи (далі – податкова декларація) за минулий рік та сплачувати відповідні податки і збори – конституційний обов’язок громадян та їх особиста підтримка держави, її фінансової безпеки та обороноздатності.

Питання, які задавалися платниками під час сеансу:

1. Яким чином можна подати податкову декларацію?

При поданні декларації про майновий стан і доходи у громадян є вибір, у який із трьох способів це можна зробити. Можна подати декларацію особисто, надіслати листом, або у електронному вигляді.

Перший спосіб – подання декларації особисто або уповноваженою на це особою. Під зазначеним розуміється безпосереднє відвідування податкової інспекції за місцем своєї податкової адреси.

При другому способі – декларацію можна надіслати поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення. У такому разі потрібно врахувати наступний нюанс: таке відправлення платник податку зобов’язаний здійснити не пізніше, ніж за п’ять днів до закінчення граничного строку подання податкової декларації.

Третій спосіб подання декларації – найсучасніший – це декларування в електронній формі засобами електронного зв’язку. Для підготовки та направлення електронної звітності ДПС забезпечило платникам можливість використовувати інформаційно-комунікаційну систему «Електронний кабінет» (вхід до Електронного кабінету здійснюється за адресою: http://cabinet.tax.gov.ua або через вебпортал ДПС) , Спеціалізоване клієнтське програмне забезпечення для формування та подання звітності до «Єдиного вікна подання електронної звітності» та через мобільний застосунок «Моя податкова».

Отож  вибір декларування своїх доходів у будь-який із трьох вищеперерахованих способів за вами.

2. В яких випадках подається податкова декларація?

До випадків, за яких платники податку – фізичні особи зобов’язані самостійно обчислити суми податку на доходи фізичних осіб (далі – податок) та військового збору, що підлягають сплаті до бюджету за результатами звітного податкового року шляхом подання до податкового органу податкової декларації, встановлених розділом IV Податкового кодексу України (далі – Кодекс), відносяться:

– окремі види оподатковуваних доходів (прибутків), що не підлягають оподаткуванню під час їх нарахування чи виплати, але не є звільненими від оподаткування (підпункт 168.1.3 пункту 168.1 статті 168 Кодексу);

– доходи, що отримуються від особи, яка не є податковим агентом (підпункт 168.2.1 пункту 168.2 статті 168 Кодексу);

– іноземні доходи (підпункт 170.11.1 пункту 170.11 статті 170 Кодексу);

від підприємницької діяльності, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування (стаття 177 Кодексу);

– від здійснення незалежної професійної діяльності (стаття 178 Кодексу);

– та в інших передбачених Кодексом.

Також зобов’язані подати декларації:

– іноземці, які за результатами звітного року набули статус резидента України, які мають відобразити у податковій декларації доходи з джерелом їх походження в Україні та іноземні доходи (підпункт 170.10.4 пункту 170.10 статті Кодексу);

– платники податку – резиденти, які виїжджають за кордон на постійне місце проживання, не пізніше 60 календарних днів, що передують виїзду (пункт 179.3 статті 179 Кодексу).

Водночас мають право подати податкову декларацію громадяни, які декларують право на податкову знижку.

3. За яких умов податкова декларація не подається?

Випадки, за яких подання податкової декларації вважається виконаним і податкова декларація не подається, відповідно до пункт 179.2 статті 179 Кодексу.

Це стосується платників, які отримали:

∙ доходи, у тому числі іноземні доходи, які згідно з Кодексом не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу;

∙ доходи виключно від податкових агентів незалежно від виду та розміру нарахованого (виплаченого, наданого) доходу;

∙ доходи від операцій продажу (обміну) майна, дарування, дохід від яких відповідно до Кодексу не оподатковується, оподатковується за нульовою ставкою та/або з яких при нотаріальному посвідченні договорів, за якими був сплачений податок відповідно до цього розділу;

∙ доходи у вигляді об’єктів спадщини, які відповідно до розділу IV Кодексу оподатковуються за нульовою ставкою податку та/або з яких сплачено податок відповідно до пункту 174.3 статті 174 Кодексу.

Також податкова декларація не подається у випадках, прямо передбачених Кодексом.

У разі якщо платник податку зобов’язаний подавати податкову декларацію відповідно до інших положень Кодексу, то в ній поряд з іншими доходами 

3. Коли громадянину потрібно сплатити податкові зобов’язання, визначені у податковій декларації про майновий стан і доходи ?

Фізична особа зобов’язана самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов’язання,зазначену в поданій нею податковій декларації.

4. Як оформити податкову знижку?

Для того щоб скористатися правом на податкову знижку, платники податків повинні подати податкову декларацію, саме в ній розраховується сума ПДФО, яка повинна бути повернена з бюджету за рахунок застосування податкової знижки. Це можна зробити особисто або через уповноважену особу,поштою з повідомленням про вручення та описом вкладення ,через онлайн сервіс «Електронний кабінет платника» або «Моя податкова».

Для реалізації платниками податків права на податкову знижку строк подання Декларації  не обмежується 1 травня. Аби реалізувати платниками податків право на податкову знижку, Декларація може бути подана в будь-який період до кінця податкового року, що настає за звітним (за 2024 рік до 31 грудня 2025 року).

Голованівська ДПІ ГУ ДПС у Кіровоградській області