Начальником Новоукраїнської ДПІ Головного управління ДПС у Кіровоградській області Гальченко Сергієм 10.09.2024 року проведено сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему: «Порядок нарахування та сплати податку на нерухоме майном, відмінне від земельної ділянки».
Під час сеансу телефонного зв'язку було надано відповіді на наступні питання:
1. Чи мають пільгу зі сплати податку на нерухоме майно багатодітні сім’ї?
Згідно зі ст. 1 Закону України від 26 квітня 2001 року № 2402-ІІІ «Про охорону дитинства» (далі – Закон) багатодітна сім’я – сім’я, в якій подружжя (чоловік та жінка) перебуває у зареєстрованому шлюбі, разом проживає та виховує трьох і більше дітей, у тому числі кожного з подружжя, або один батько (одна мати), який (яка) проживає разом з трьома і більше дітьми та самостійно їх виховує. До складу багатодітної сім’ї включаються також діти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років. У ст. 13 даного Закону зазначено, що батькам і дітям з багатодітних сімей видаються відповідні посвідчення.
Відповідно до абзацу л п.п.266.2.2. п. 266.2. ст. 266 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (далі – ПКУ) об’єкти житлової нерухомості, які належать багатодітним або прийомним сім’ям, у яких виховується п’ять та більше дітей не є об’єктом оподаткування.
Для отримання права на користування пільгою із сплати податку платнику податків потрібно звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за своєю податковою адресою та долучити до заяви документи, що підтверджують такий статус багатодітної сім’ї, зокрема: Посвідчення батьків багатодітної сім’ї.
2. Чи потрібно сплачувати податок якщо фізична особа здає в оренду квартиру розміром менше 60 кв. м.?
Відповідно до п.п. 266.4.3 п. 266.4. ст. 266 ПКУ пільга з податку для фізичних осіб, в частині зменшення площі квартири на 60 кв. м., не застосовуються до об’єктів оподаткування, які використовуються їх власниками з метою одержання доходів (здається в оренду, лізинг, позичку, використовуються у підприємницькій діяльності). Тому, податок сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
3. Який порядок нарахування податку на нерухоме майно якщо у власності громадянина перебувають об’єкти нерухомості різних типів?
Якщо у власності платника податків наявні об’єкти житлової нерухомості різних видів, у тому числі їх частки, податок обчислюється виходячи із сумарної загальної площі таких об’єктів, зменшеної відповідно до п.п. 266.4.1. п. 266.4. ст. 266 ПКУ на 180 кв. метрів.
Таке зменшення надається один раз за кожний базовий податковий (звітний) період (рік).
4. Платник податків має у власності будинок загальною площею 650 кв. м., як розраховується сума податкових зобов'язань?
Розрахунок суми податкового зобов’язання здійснюється на підставі абзацу а п.п. 266.7.1. п. 266.7 ст. 266 ПКУ де зазначено, що в разі наявності у власності платника податку одного об’єкта житлової нерухомості, в тому числі його частки, податок обчислюється, виходячи з бази оподаткування, зменшеної на 120 кв. м. (для будинку). Але, згідно п.п. 266.7.1-1. п. 266.7. ст. 266 ПКУ якщо об’єкт житлової нерухомості, у тому числі його частки, що перебуває у власності фізичної чи юридичної особи - платника податку, загальна площа якого перевищує 500 квадратних метрів (для будинку), сума податку збільшується на 25000 гривень на рік за кожен такий об’єкт житлової нерухомості (його частку).
5. Який порядок обчислення суми податку для юридичних осіб?
Платники податку - юридичні особи самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня звітного року і не пізніше 20 лютого цього ж року подають контролюючому органу за місцезнаходженням об’єкта/об’єктів оподаткування декларацію, з розбивкою річної суми рівними частками поквартально.
Щодо новоствореного (нововведеного) об’єкта житлової та/або нежитлової нерухомості декларація юридичною особою - платником подається протягом 30 календарних днів з дня виникнення права власності на такий об’єкт, а податок сплачується починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об’єкт.
6. Граничні строки сплати податкових зобов’язань, визначених у податковій декларації про майновий стан і доходи:
Протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання податкової декларації про майновий стан і доходи (далі – податкова декларація) – для фізичних осіб – підприємців та фізичних осіб, стосовно яких проведено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи (крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування);
До 1 серпня року, що настає за звітним – для громадян та осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність.
Платник податків самостійно обирає спосіб подачі декларації:
особисто або уповноваженою особою;
поштою з повідомленням про вручення та описом вкладення не пізніше ніж за 5 днів до закінчення граничного строку подання (далі – поштою);
засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» (далі – електронна форма).
Громадяни, які отримували іноземні доходи та знаходяться за кордоном, можуть надіслати декларацію поштою або в електронній формі. Подати декларацію в електронній формі можна скориставшись приватною частиною Електронного кабінету.
У режимі «ЕК для громадян» електронний сервіс «Податкова декларація про майновий стан і доходи» дозволяє сформувати декларацію та подати її до контролюючого органу з копіями первинних документів, у т. ч. для використання права на податкову знижку. При складанні декларації в Електронному кабінеті платника здійснюється часткове автоматичне заповнення декларації на підставі облікових даних платника, відомостей про отримані доходи, наявних у Державному реєстрі фізичних осіб, та відомостей про обʼєкти нерухомого чи рухомого майна.
Використання цього електронного сервісу:
скорочує час і витрати при поданні податкової декларації;
мінімізує помилки при заповненні декларації;
надає можливість подання копій первинних документів як додаток до податкової декларації в онлайн-режимі.
Новоукраїнська ДПІ ГУ ДПС у Кіровоградській області