Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Олександрійці цікавляться положеннями законодавства про податкову амністію

опубліковано 11 жовтня 2021 о 13:47

В Олександрійській державній податковій інспекції Головного управління ДПС у Кіровоградській області продовжується інформаційна кампанія щодо роз’яснення основних положень Закону України від 15 червня 2021 року № 1539-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання детінізації доходів та підвищення податкової культури громадян шляхом запровадження одноразового (спеціального) добровільного декларування фізичними особами належних їм активів та сплати одноразового збору до бюджету».

Так, впродовж вересня – жовтня 2021 року відбулася низка робочих зустрічей податківців з громадянами щодо порядку проведення одноразового добровільного декларування активів фізичних осіб, в яких взяла участь начальник Олександрійської державної податкової інспекції Головного управління ДПС у Кіровоградській області Яніна НЕЧИПОРЕНКО.

За словами Яніни НЕЧИПОРЕНКО, Законом передбачено, що з 1 вересня 2021 року до 1 вересня 2022 року українці можуть задекларувати свої активи та сплатити з них збір до бюджету, таким чином легалізувавши їх. Водночас держава обіцяє не застосовувати до таких громадян відповідальність за ухилення від сплати податків. Це декларування є добровільним та одноразовим. При цьому податкова амністія стосується лише активів, які були здобуті до 1 січня 2021 року та з яких не були сплачені податки. Це може бути нерухомість, валюта, цінні папери. А от готівку відразу задекларувати не можна - гроші треба покласти в банк і лише потім включити до декларації.

В Державній податковій службі створено програмне забезпечення для подання одноразової (спеціальної) добровільної декларації через Електронний кабінет платника. Під час проведення робочих зустрічей Яніна НЕЧИПОРЕНКО ознайомлювала громадян з порядком створення, складання, зберігання, підписання та відправлення разової електронної декларації за допомогою електронного сервісу ДПС.

Враховуючи, що одноразова (спеціальна) добровільна декларація подається виключно в електронному вигляді з накладенням кваліфікованого електронного підпису, начальник Олександрійської ДПІ наголосила на необхідності його отримання та рекомендувала долучатися до інформаційних ресурсів ДПС у мережі Facebook  та на телеграм-каналі ДПС https://t.me/tax_gov_ua.

Учасників зустрічі зацікавили наступні питання податкової амністії:

Чи має право контролюючий орган здійснити податкову перевірку джерела отримання декларантом коштів, за рахунок яких були придбані задекларовані активи?

Податкова перевірка центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, не проводиться щодо джерела отримання декларантом чи фізичною особою, доходів, за рахунок яких було одержано (набуто) задекларовані таким декларантом активи.

Чи має право контролюючий орган під час проведення камеральної перевірки одноразової (спеціальної) добровільної декларації з метою підтвердження ставки збору перевірити реєстрацію правочинів або звернутися до декларанта із запитом щодо інформації, яка зазначена ним у поданій декларації?

Контролюючий орган під час камеральної перевірки відповідної одноразової (спеціальної) добровільної декларації має право:

перевірити реєстрацію правочинів та/або активів у державних реєстрах, у тому числі шляхом звернення до відповідних державних органів;

звернутися до декларанта із запитом щодо підтвердження наявності у декларанта зазначених у відповідній одноразовій (спеціальній) добровільній декларації майна, майнових і немайнових прав.

Чи зобов’язана фізична особа відображати у одноразовій (спеціальній) добровільній декларації кошти, які розміщені такою особою на депозитному (вкладному) банківському рахунку?

У разі якщо фізична особа володіє коштами, які розміщенні на депозитному (вкладному) банківському рахунку і з яких не були сплачені або сплачені не в повному обсязі податки і збори відповідно до вимог законодавства з питань оподаткування, то така особа має можливість задекларувати такі кошти шляхом подання одноразової (спеціальної) добровільної декларації та сплатити збір з одноразового добровільного декларування за відповідною ставкою.

Разом з тим, якщо кошти, що розміщені на депозитному (вкладному) банківському рахунку, набуті фізичною особою за рахунок отримання доходів, з яких сплачені податки і збори відповідно до вимог законодавства з питань оподаткування в повному обсязі, то такі кошти в одноразовій (спеціальній) добровільній декларації не відображаються.

Чим загрожує фізичній особі, яка має у власності активи, що були одержані (набуті) такою особою за рахунок доходів, що підлягали в момент їх нарахування (отримання) оподаткуванню в Україні та з яких не були сплачені або сплачені не в повному обсязі податки і збори відповідно до вимог законодавства з питань оподаткування, не подання одноразової (спеціально) добровільної декларації?

У разі якщо фізична особа має у власності активи, які були одержані (набуті) за рахунок доходів, що підлягали в момент їх нарахування (отримання) оподаткуванню в Україні та з яких не були сплачені або сплачені не в повному обсязі податки, не скористається можливістю одноразового (спеціального) добровільного декларування, то на таку особу не будуть поширюватися державні гарантії та звільнення від відповідальності, а отже оподаткування доходів фізичних осіб буде здійснюватися на загальних підставах.

Якщо фізична особа має у власності суму, що перевищує 400 тис. грн., та виявила бажання задекларувати ці кошти шляхом подання одноразової (спеціальної) добровільної декларації, то яку саме суму з цих коштів така особа повинна задекларувати (повністю усю суму коштів чи тільки ту їх частину, що перевищує 400 тис. грн.)?

У разі якщо фізична особа має у власності суму, що перевищує 400 тис. грн., та виявила бажання скористатися правом на подання одноразової (спеціальної) добровільної декларації, то така особа приймає самостійне рішення щодо суми, яка буде зазначена у вказаній декларації, а саме повністю уся сума або тільки та їх частина, що перевищує 400 тис. грн. При цьому нарахування збору з одноразового (спеціального) добровільного декларування здійснюється у загальному порядку з суми, яка буде вказана у декларації.

Чи має право скористатися одноразовим (спеціальним) добровільним декларуванням фізична особа, яка у період з 0 1 січня 2005 року перебувала на державній службі певний проміжок часу?

Якщо фізична особа у період з 01 січня 2005 року перебувала на державній службі та подавала декларацію відповідно до законів, що визначають чи визначали правові та організаційні засади у сфері запобігання корупції, то така особа не може скористатися правом на одноразове (спеціальне) добровільне декларування.

 

Олександрійська ДПІ Головного управління

ДПС у Кіровоградській області