З метою підвищення податкової культури громадян та роз’яснення окремих положень, одноразового (спеціального) добровільного декларування фізичними особами належних їм активів, що запроваджується з 1 вересня, 02.09.2021 року відбувся сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему: «Про запровадження одноразового добровільного декларування». На питання громадян відповідала начальник Петрівської ДПІ ГУ ДПС у Кіровоградській області Наталія ПІКІНЕР.
Основними питаннями, які було задано під час сеансу телефонного зв’язку були:
1. Що таке податкова амністія?
З 1 вересня 2021 року розпочнеться одноразове (спеціальне) добровільне декларування або так звана податкова амністія. Це особливий порядок добровільного декларування фізичною особою належних грошових активів, майна та майнових прав, одержаних або набутих за рахунок доходів, з яких у порушення вимог законодавства не було сплачено відповідні податки і збори до 01 січня 2021 року. Податкова амністія – це добровільна акція, разом з тим, на громадян, які нею не скористаються, як наслідок, чекає контроль за витратами з метою виявлення не задекларованих доходів.
2. Що являється об’єктом оподаткування при одноразовому (спеціальному) добровільному декларуванні?
Об’єктами декларування є:
- нерухоме майно (земельні ділянки, об’єкти житлової нерухомості, об’єкти нежитлової нерухомості);
- рухоме майно (транспортні засоби та інші самохідні машини і механізми; інше цінне рухоме майно – предмети мистецтва та антикваріату, дорогоцінні метали та каміння, ювелірні вироби тощо);
- валютні цінності (національна валюта, іноземна валюта, банківські метали, депозит);
- інші об’єкти (частки у майні юридичних осіб, інші корпоративні права, цінні папери, права на отримання дивідендів тощо).
3. В які терміни буде проводитись одноразове (спеціальне) добровільне декларування?
Одноразове (спеціальне) добровільне декларування проводиться з 01 вересня 2021 року до 01 вересня 2022 року та передбачає сплату збору з одноразового (спеціального) добровільного декларування. Одноразова (спеціальна) добровільна декларація подається виключно декларантом в електронній формі.
Сплата збору з одноразового (спеціального) добровільного декларування здійснюється декларантом протягом тридцяти календарних днів з дати подання одноразової (спеціальної) добровільної декларації.
4. В яких випадках декларант має право подати нову звітну одноразову (спеціальну) добровільну декларацію?
Відповідно до п.п. 6.3 п. 6 підрозд. 9 прим. 4 розд. XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) у період проведення одноразового (спеціального) добровільного декларування відповідно до підрозд. 9 прим. 4 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ декларант має право уточнити інформацію, зазначену у попередньо поданій одноразовій (спеціальній) добровільній декларації (далі – Декларація), виключно шляхом подання нової Декларації у порядку, визначеному підрозд. 9 прим. 4 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ. При цьому попередньо подана Декларація, інформація з якої уточнюється, вважається анульованою. Після завершення періоду проведення одноразового (спеціального) добровільного декларування платник податків має право подати уточнюючий розрахунок до раніше поданої Декларації виключно у випадках, передбачених підрозд. 9 прим. 4 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ.
5. Чи повинен декларант відкривати у банку поточний рахунок із спеціальним режимом використання для цілей одноразового (спеціального) добровільного декларування, якщо кошти, які він бажає задекларувати, вже розміщені на поточних рахунках у банку?
Відповідно до п. 9 підрозд. 9 прим. 4 розд. XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі – ПКУ) для цілей одноразового (спеціального) добровільного декларування декларант має розмістити кошти в національній та іноземній валютах у готівковій формі та/або банківських металах на поточних рахунках із спеціальним режимом використання в банках України (далі – спеціальні рахунки) до подання одноразової (спеціальної) добровільної декларації.
Декларант з метою забезпечення виконання положень п. 9 підрозд. 9 прим. 4 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ звертається до банку для відкриття спеціального рахунку. Порядок відкриття, закриття, зарахування коштів на спеціальний рахунок і здійснення контролю за операціями за таким рахунком встановлюються Національним банком України.
Таким чином, положення п. 9 підрозд. 9 прим. 4 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ поширюються виключно на кошти в національній та іноземній валютах у готівковій формі, а отже не застосовуються до коштів, які вже розміщені декларантом на поточних рахунка у банку.
Петрівська ДПІ ГУ ДПС у Кіровоградській області