Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Гаряча лінія у Новоархангельській ДПІ ГУ ДПС у Кіровоградській області на тему: «Законодавчі новації у запровадженні програмних РРО»

опубліковано 15 жовтня 2020 о 14:01

Днями у Новоархангельській ДПІ Головного управління ДПС у Кіровоградській області відбувся сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» щодо законодавчих новації у запровадженні програмних реєстраторів розрахункових операцій. На запитання платників відповідала старший державний інспектор Новоархангельської ДПІ ГУ ДПС у Кіровоградській області Наталія ГОЛУБ.

Так, наведемо найактуальніші питання платників:

  1. Коли розпочнеться перший етап необхідності застосування ПРРО?

Перший етап розпочався з 1 серпня 2020 року. До застосування ПРРО можуть перейти за власним бажанням будь-які суб’єкти господарювання, які:

до цього застосовували класичні РРО і вирішили застосовувати програмні РРО, у тому числі з причини закінчення строку експлуатації класичних РРО або незручностей, пов’язаних із застосуванням класичних РРО, наприклад Інтернет-торгівля;

до цього не застосовували класичні РРО, але досягли обсягів або розпочали діяльність, при яких застосування реєстраторів є обов’язковим, і обрали для застосування не класичний, а програмний РРО;

учасники платіжних систем, які застосовують програмно-технічні комплекси самообслуговування з приймання готівки для подальшого її переказу, які до цього мали вже застосовувати РРО і для яких з 1 серпня будуть посилені вимоги та встановлено, що використання ПТКС, не переведених у фіскальний режим (не обладнаних переведеними у фіскальний режим РРО та/або ПРРО), забороняється.

Законодавством не встановлено обмежень щодо використання суб’єктом господарювання наряду з класичним  РРО програмного реєстратора розрахункових операцій.

Тобто, суб’єкт господарювання самостійно, виходячи з власних потреб, обирає вид РРО (програмний та/або апаратний) засобами якого здійснюється реєстрація розрахункових операцій відповідно   до вимог Закону України від 06.07.1995 року №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» із змінами та доповненнями.

Звертаємо увагу, що у разі, якщо суб’єкт господарювання приймає рішення використовувати ПРРО замість апаратного РРО, реєстрацію апаратного РРО необхідно скасувати.

  1. Як скасувати помилкову операцію в ПРРО?

Скасування суб’єктом господарювання помилково проведеної суми через програмний реєстратор розрахункових операцій здійснюється шляхом формування розрахункового документу повернення товару (фіскальний касовий чек видачі коштів), або шляхом сторнування попереднього чеку та проведення операції продажу повторно.

3.Чи можна здійснити реєстрацію програмного РРО через «Електронний кабінет платника» ДПС України?

Суб’єкт господарювання, який має намір зареєструвати ПРРО, повинен перебувати на обліку в контролюючому органі. Також на обліку має перебувати його господарська одиниця, де буде використовуватись ПРРО, про яку суб’єкт господарювання повідомляє контролюючий орган відповідно до вимог пункту 63.3 статті 63 Податкового кодексу України.

Здійснити реєстрацію програмного РРО можна з використанням сервісу ДПС України  «Електронний кабінет». Для цього за допомогою особистого електронного ключа здійснюємо вхід до приватної частини Електронного кабінету. Для реєстрації ПРРО знаходимо та створюємо електронний документ за формою №1-ПРРО «Заява про реєстрацію програмного реєстратора розрахункових операцій». Заповнюємо заяву, зазначивши всі відповідні дані. При відсутності помилок, зберігаємо, підписуємо та направляємо заяву на обробку. Згодом перевіряємо отримання відповідної квитанції з інформацією «документ прийнято». Наступним кроком буде подання Повідомлення про надання інформації щодо кваліфікованого сертифіката відкритого ключа за відповідною формою. Після успішного завершення даних операцій здійснюємо завантаження програмного забезпечення ПРРО з офіційного вебпорталу ДПС.

 4. Який порядок реєстрації та застосування ПРРО?

Дія Порядку реєстрації, ведення реєстру та застосування програмних реєстраторів розрахункових операцій поширюється на усіх суб'єктів господарювання, їхні господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб'єктів господарювання, які із застосуванням ПРРО здійснюють розрахункові операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг у готівковій та/або безготівковій формі, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу, операції з торгівлі валютними цінностями в готівковій формі.

Програмний реєстратор розрахункових операцій (далі - ПРРО) - програмний, програмно-апаратний або програмно-технічний комплекс у вигляді технологічного та / або програмного рішення, яке використовується на будь-якому пристрої і в якому фіскальні функції реалізовані через фіскальний сервер контролюючого органу і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з торгівлі валютними цінностями у готівковій формі та / або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг), операції з приймання готівки для подальшого переказу.

Використовувати ПРРО за бажанням можуть будь-які суб'єкти господарювання з 1 серпня 2020 року. Також немає заборон на одночасне використання одним суб'єктом господарювання ПРРО і класичних РРО.

Обов'язкове використання РРО або ПРРО для ФОП – платників єдиного податку II - IV груп почнеться з 1 квітня 2021 року.

Реєстрація (перереєстрація, скасування реєстрації) ПРРО здійснюється у такому порядку.

Після установки програмного рішення (у тому числі безкоштовного) на відповідний пристрій ПРРО підлягає реєстрації відповідно до Порядку реєстрації, ведення реєстру та застосування програмних реєстраторів розрахункових операцій, затвердженого Наказом № 317.

Для реєстрації ПРРО складається заява за формою № 1-ПРРО (форма J/F 1316602). Заява в електронній формі подається на фіскальний сервер засобами Електронного кабінету або засобами Єдиного вікна подання електронної звітності.

Фіскальним сервером здійснюється автоматизована обробка заяви, за результатами якої ПРРО реєструється або формується відмова в реєстрації ПРРО.

При реєстрації кожному ПРРО автоматично формується і присвоюється фіскальний номер, який є унікальним числовим порядковим номером реєстраційного запису в Реєстрі ПРРО, не змінюється при перереєстрації ПРРО і зберігається за ПРРО до дати скасування його реєстрації.

Датою реєстрації ПРРО є дата формування фіскального номера ПРРО.

Також для роботи ПРРО необхідно надати дані сертифікатів електронних підписів і / або печаток. Такі дані вносяться до Реєстру на підставі поданої суб'єктами господарювання в електронній формі Повідомлення про надання інформації щодо кваліфікованого сертифікати відкритого ключа (для повідомлень щодо сертифікатів відкритих ключів, які застосовуються в ПРРО) (форма J/F 1391801).

Перереєстрація ПРРО здійснюється в разі зміни найменування (прізвища, імені, по батькові) або податкового номера суб'єкта господарювання, найменування або адреси господарської одиниці, де використовується ПРРО. Для перереєстрації подається заява за формою № 1-ПРРО з відміткою "Перереєстрація".

У разі змін даних про ПРРО, що вказуються в заяві, які не вимагають перереєстрації (наприклад, зміни назви ПРРО), подається заява за формою № 1-ПРРО з відміткою "Зміна (крім перереєстрації)".

Заява про перереєстрацію або зміни про ПРРО подається до відкриття зміни або після її закриття.

Реєстрація ПРРО скасовується на підставі заяви за формою № 1-ПРРО з відміткою "Скасування реєстрації" або на підставі Повідомлення про виявлення несправності ПРРО за формою № 2-ПРРО (форма J/F 1316701) з відмітками "несправність" або "крадіжка пристрою чи компрометація ключа".

Суб'єкти господарювання, які використовують ПРРО, зобов'язані дотримуватися порядку проведення розрахунків, встановленого статтями 3 і 4 Закону № 265, зокрема здійснювати розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через ПРРО зі створенням в паперовій та / або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій. Вимоги до розрахункових документів визначені Законом № 265 і Положенням № 13.

На одному ПРРО може бути відкрита одночасно тільки одна зміна. При цьому дозволяється відкрити нову зміну за умови закриття попередньої.

Для закриття робочої зміни формується фіскальний звітний чек / фіскальний звіт за таку зміну і направляється на реєстрацію на фіскальний сервер Протягом однієї зміни може бути сформований один фіскальний звітний чек / фіскальний звіт.

Протягом робочої зміни ПРРО працює в режимі онлайн-обміну даними з фіскальним сервером і в цьому режимі забезпечує одноразове занесення на фіскальний сервер даних щодо кожної окремої розрахункової операції, виконаної в готівковій та / або в безготівковій формі.

На період відсутності зв'язку між ПРРО і фіскальним сервером проведення розрахункових операцій суб'єктом господарювання здійснюється в режимі офлайн.

Нагадуємо,  що з 01.04.2021 РРО зобов’язані будуть використовувати всі фізичні особи – підприємці, які перебувають на спрощеній системі оподаткування і є платниками ІІ, ІІІ та IV груп єдиного податку.

 

 

Новоархангельська ДПІ ГУ ДПС

у Кіровоградській області