Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Протокол №12 засідання громадської ради при ГУ ДПС у Кіровоградській області

опубліковано 27 грудня 2024 о 11:27

Протокол № 12
засідання громадської ради при ГУ ДПС у Кіровоградській області
м. Кропивницький                                                                         17 грудня 2024 року 

Місце проведення: Прес-центр ГУ ДПС у Кіровоградській області (вул. Велика Перспективна, 55, м. Кропивницький).  

Початок засідання: 13 год. 00 хв. 

Присутні: 

члени громадської ради при ГУ ДПС у Кіровоградській області – 13 осіб;

 


представники засобів масової інформації (не члени громадської ради) – 2 особи;

 


в.о. начальника ГУ ДПС у Кіровоградській області Юлія Мороз;

 


заступник начальника ГУ ДПС у Кіровоградській області Світлана Кондратюк.

 

 

 

Порядок денний: 

 


Відкриття засідання Громадської ради при ГУ ДПС у Кіровоградській області. Оголошення порядку денного. Звіт про роботу громадської ради протягом 2024 року.
Щодо новацій податкового законодавства, передбачених Законом України від 18 червня 2024 року № 3813-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та щодо особливостей податкового адміністрування під час воєнного стану для платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства».
Щодо листування через Електронний кабінет.
Щодо реалізації експерементального проекту щодо функціонування системи управління податковими ризиками (комплаєнс-ризиками) (постанова КМУ від 25.07.2024 №854).
Затвердження Плану роботу Громадської ради при ГУ ДПС у Кіровоградській області на I квартал 2025 року. 
Підведення підсумків засідання. Різне. 

 

Голосували: за затвердження порядку денного засідання: 

«за» – 13; 

«проти» – 0; 

«утримались» – 0. 

З питання 1 Порядку денного 

Слухали: Волкова І.В. (голову громадської ради), який оголосив порядок денний засідання Громадської ради при Головному управлінні ДПС у Кіровоградській області.

 


Голосували:

за затвердження порядку денного засідання: 

«за» – 13; 

«проти» – 0; 

«утримались» – 0. 

 


Вирішили: 

 


Затвердити Порядок денний засідання Громадської ради при Головному управлінні ДПС у Кіровоградській області.

З питання 1 Порядку денного 

Слухали: Волкова І.В. (голову громадської ради), який відзвітував про роботу консультативно – дорадчого органу за 2024 рік. Зокрема зазначив, що співпраця з податковою області успішно триває уже понад 15 років і закріплена не тільки офіційними меморандумами, але і забезпечується у практичній площині. З метою створення умов для ефективної участі громадян і їх об’єднань в управлінні державними справами, здійснення громадського контролю за діяльністю органів виконавчої влади, а також забезпечення відкритості та прозорості діяльності таких органів при органах виконавчої влади створені відповідні Громадські ради. 

Така громадська рада створена і при Головному управлінні ДПС у Кіровоградській області.

Так, за 2024 рік проведено 3 засідання громадської ради, головними темами яких були підсумки кампанії декларування громадянами доходів, отриманих у 2023 році, критерії блокування та розблокування податкових накладних та статистика по справах в суді з цього питання. 

Розглянули і питання, які виникають при заповненні звіту «Про використання коштів неприбуткових установ і організацій» та декларації з податку на прибуток підприємств. Обговорювали і підсумки роботи відомства. 

Також, 26 березня 2024 року на засідання громадської ради було запрошено доктора історичних наук, професор, професора кафедри історії, археології, інформаційної та архівної справи Центральноукраїнського національного технічного університету Світлану Орлик, яка ознайомила присутніх з історичним аспектом еволюції системи оподаткування нерухомого майна в Україні.

По всіх засіданнях прийнято відповідні рішення громадської ради при ГУ ДПС в області.

 


Вирішили: 

Взяти інформацію до відома.

З питання 2 Порядку денного 

 Слухали: Мороз Ю.А. (в. о. начальника ГУ ДПС у Кіровоградській області), яка проінформувала присутніх про новації податкового законодавства, передбачені Законом України від 18 червня 2024 року № 3813-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та щодо особливостей податкового адміністрування під час воєнного стану для платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства».

Ключові особливості Закону № 3813: партнерство – новий  рівень комунікації та взаємодії між податковою службою та бізнесом; підтримка – допомога відповідальним платникам з боку держави; інноваційні рішення – запровадження роботи комплаєнс-менеджера – надійного помічника та особистого консультанта. 

Законом № 3813, зокрема, передбачено: 

1) запровадження терміну «комплаєнс (управління податковими ризиками)»;

2) запровадження Переліку платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства (далі – Перелік), які користуватимуться низкою переваг у податковому адмініструванні під час воєнного стану; 

3) щоквартальне включення до Переліку юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців, які відповідатимуть низці вимог та критеріїв з урахуванням системи оподаткування. Це здійснюватиметься автоматично;

4) ведення Переліку забезпечуватиме Державна податкова служба України, а інформацію про включення до нього платник отримуватиме через електронний кабінет; 

5) щоквартальна публікація ДПС України на своєму вебпорталі середніх показників критеріїв, які передбачені Законом № 3813;

6) отримання платниками, які не досягли середніх показників критеріїв, такої аналітичної інформації через електронний кабінет;

7) отримання платниками податків, включених до Переліку, певних переваг.

Також, керівник обласного податкового відомства розповіла про переваги надані платникам податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства Законом № 3813.

Отже, це:

1) мораторій на документальні перевірки, крім деяких видів; 

2) скорочення строків камеральної та документальної перевірок у цілях бюджетного відшкодування (становить 5 та 10 робочих днів відповідно); 

3) отримання індивідуальних податкових консультацій протягом 15 календарних днів; 

4) право платника на свій запит у 5 денний строк отримати відомості про наявну у контролюючого органу податкову інформацію, яка може свідчити про податкові ризики у діяльності платника податків, а також консультацію щодо усунення таких ризиків; 

5) закріплення за платником податків комплаєнс-менеджера, з яким платник зможе взаємодіяти, зокрема з використанням засобів дистанційного зв’язку, у тому числі у режимі відеоконференції. 

На сьогоднішній день Наказом ДПС від 29.11.2024 № 880 затверджено Перелік платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства станом на листопад 2024 року.

До даного переліку по Кіровоградській області увійшло 211 СГ 204 – юридичних осіб та 7 ФОП, за якими закріплені комплаєнс-менеджери.

 


Вирішили: 

Взяти інформацію до відома.

З питання 3 Порядку денного 

Слухали: Кондратюк С.В. (заступника начальника ГУ ДПС у Кіровоградській області), яка ознайомила членів громадської ради з порядком листування через Електронний кабінет. 

Посадовиця зазначила, що платники податків, які подають звітність в електронній формі та/або пройшли електронну ідентифікацію онлайн в Електронному кабінеті, можуть здійснювати листування з контролюючими органами засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги». Для осіб, які є фінансовими агентами, листування з контролюючим органом в електронній формі є обов’язковим у випадках, визначених Податковим кодексом України. 

Для здійснення листування з контролюючими органами через Електронний кабінет необхідно надіслати заяву про бажання отримувати документи через Електронний кабінет. Листування контролюючих органів з платниками податків, які подали таку заяву, здійснюється шляхом надіслання документа в Електронний кабінет з одночасним надісланням платнику на його електронну адресу (адреси) інформації про вид документа, дату та час його надіслання в Електронний кабінет. 

Документ, надісланий контролюючим органом в Електронний кабінет, вважається врученим платнику податків, якщо він сформований з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» та є доступним в Електронному кабінеті. 

 


Вирішили: 

 


Взяти інформацію до відома. 

З питання 4 Порядку денного 

Слухали: Козіна П.І. (начальника управління економічного аналізу ГУ ДПС у Кіровоградській області), темою виступу якого було питання реалізації експерементального проекту щодо функціонування системи управління податковими ризиками (комплаєнс-ризиками) (постанова КМУ від 25.07.2024 №854).

На даний час ДПС України активно впроваджує систему управління податковими ризиками (комплаєнс-ризиками) відповідно до світових стандартів адміністрування податків. 

Закон України від 18.06.2024 № 3813 вніс зміни в ПКУ та чітко визначив поняття «комплаєнс» - це система заходів та процедур, що здійснюються податковими органами з метою підвищення рівня добровільного виконання податкових та інших обов’язків платниками податків, відповідно до вимог податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи ДПС, та зменшення ймовірності настання податкового ризику (комплаєнс-ризику).

Треба зауважити, що цей проект - складова реалізації Національної стратегії доходів до 2030 року та відбуватиметься відповідно до Постанови КМУ від 25.07.2024 р. № 854 «Про реалізацію експериментального проекту щодо функціонування системи управління податковими ризиками (комплаєнс-ризиками) в Державній податковій службі» протягом двох років.

Реалізація даного проекту забезпечить систематизацію та впорядкування податкових органів з управління комплаєнс-ризиків, щоб ДПС сприймалася як прогнозована служба, яка діє єдиними стандартами, метою ж даного проекту є впровадження в організацію та роботу ДПС міждународних підходів до управління, що ґрунтується на управлінні податковими комплаєнс-ризиками, адже податковий комплаєнс – це практика ЄС у податкові системі.

Відповідно до зазначеної Постанови Уряд впроваджує комплексний план покращення комплаєнсу, що охоплює виявлення, аналіз, оцінку та мінімізацію ризиків за основними видами податкових ризиків.

Метою експериментального проекту є впровадження в організацію та діяльність ДПС міжнародних підходів до управління, що ґрунтується на управлінні податковими ризиками щодо:

підвищення рівня дотримання платниками податків своїх податкових обов’язків;
визначення причин виникнення податкових ризиків платників податків;
ідентифікації, аналізу та оцінювання податкових ризиків платників податків;
визначення заходів впливу на ризик (способів реагування);
впровадження диференційованих підходів до управління податковими ризиками.
Переваги ризико - орієнтовного підходу, це: 

Прозорість і передбачуваність. Платники податків чітко розуміють, за якими критеріями їх оцінюють, і можуть самі працювати над зменшенням ризиків.
Менше перевірок. Система автоматично визначає лише тих, хто має ризики, тому для багатьох бізнесів перевірки можуть стати рідкісними або взагалі зникнути.
Чесні правила для всіх. Усі підприємства оцінюються за одними і тими ж стандартами, що робить процес управління податками більш справедливим.

 

Також, Постановою визначені основні види ризиків:

ризик реєстрації – випадок, коли особи, які зобов’язані стати на облік у податковому органі або зареєструватися платниками окремих податків, не перебувають на обліку в податковому органі або на зареєстровані платниками відповідних податків;
ризик звітності – випадок, коли платники подають податкову звітність із запізненням або не подають її взагалі;
ризик сплати – випадок, коли платники податків сплачують податки їз запізненням або сплачують у неповному обсязі, або не сплачують зовсім, що призводить до виникнення або накопичення податкового боргу;
ризик декларування – випадок, коли податкові надходження зменшено або може бути зменшено в наслідок неправильного відображення даних у звітності (помилково або умисно).
З питання 5 Порядку денного 

Слухали: Волкова І.В. (голову громадської ради), щодо затвердження Плану роботу Громадської ради при ГУ ДПС у Кіровоградській області на I квартал 2025 року.

 


Вирішили: 

 


Наступне засідання Громадської ради при ГУ ДПС у Кіровоградській області провести у першому кварталі 2025 року.

З питання 6 Порядку денного 

Слухали: Волкова І.В. (голову громадської ради), який запропонував пропозиції щодо до порядку денного засідання громадської ради на I квартал 2025 року надати секретарю громадської ради в робочому порядку.

 


Вирішили: 

Підтримати пропозицію Волкова І.В.

Голова громадської ради при ГУ ДПС у Кіровоградській області, Волков І.В. оголосив про закриття засідання. 

 

 

Голова громадської ради                                                             Ігор ВОЛКОВ

Секретар                                                           Вікторія ПРОШАЧЕНКО