Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну.
Згідно із пунктом 187.1 статті 187 Податкового кодексу датою виникнення податкових зобов’язань з ПДВ за операціями експорту товарів є дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства.
Відповідно до ч. 1 ст. 248 Митного кодексу України від 13 березня 2012 року № 4495-VI зі змінами та доповненнями (далі – Митний кодекс) митне оформлення розпочинається з моменту подання контролюючому органу декларантом або уповноваженою ним особою митної декларації або документа, який відповідно до законодавства її замінює, та документів, необхідних для митного оформлення, а в разі електронного декларування - з моменту отримання контролюючим органом від декларанта або уповноваженої ним особи електронної митної декларації або електронного документа, який відповідно до законодавства замінює митну декларацію.
Засвідчення контролюючим органом прийняття товарів, транспортних засобів комерційного призначення та документів на них до митного оформлення здійснюється шляхом проставляння відбитків відповідних митних забезпечень (у тому числі за допомогою інформаційних технологій), інших відміток на митній декларації або документі, який відповідно до законодавства її замінює, а також на товаросупровідних та товарно-транспортних документах у разі їх подання на паперовому носії (ч. 2 ст. 248 Митного кодексу).
Згідно із ч. ч. 1, 2 ст. 255 Митного кодексу митне оформлення завершується протягом чотирьох робочих годин з моменту пред’явлення контролюючому органу товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що підлягають митному оформленню (якщо згідно з Митного кодексу товари, транспортні засоби комерційного призначення підлягають пред’явленню), подання митної декларації або документа, який відповідно до законодавства її замінює, та всіх необхідних документів і відомостей, передбачених ст. ст. 257, 335 Митного кодексу.
Згідно частини 5 ст. 255 Митного кодексу митне оформлення вважається завершеним після виконання всіх митних формальностей, визначених цим Кодексом відповідно до заявленого митного режиму, що засвідчується органом доходів і зборів шляхом проставлення відповідних митних забезпечень (у тому числі за допомогою інформаційних технологій), інших відміток на митній декларації або документі, який відповідно до законодавства її замінює, а також на товаросупровідних та товарно-транспортних документах у разі їх подання на паперовому носії.
Відповідно до пункту 16 Положення про митні декларації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 травня 2012 року № 450 (зі змінами та доповненнями), митна декларація на паперовому носії вважається оформленою за наявності на всіх її аркушах відбитка особистої номерної печатки посадової особи митного органу, яка завершила митне оформлення.
Електронна митна декларація вважається оформленою за наявності внесеної до неї посадовою особою митного органу, яка завершила митне оформлення, за допомогою автоматизованої системи митного оформлення відмітки про завершення митного оформлення та засвідчення такої декларації електронним цифровим підписом посадової особи митного органу, яка завершила митне оформлення.
Як зазначено у листі, підприємство отримує транспортно-експедиційні послуги нерезидента щодо перевезення власно виробленої продукції у митному режимі експорту від порту Іллічівськ (Україна) до порту Поті (Грузія).
Підпунктом "б" пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу визначено, що об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 Кодексу.
Відповідно п. 186.3 Податкового кодексу місцем постачання транспортно-експедиторських послуг вважається місце, в якому отримувач послуг зареєстрований як суб'єкт господарювання, або – у разі відсутності такого місця – місце постійного чи переважного його проживання.
Тобто, враховуючи, що ПП „..............” зареєстровано на митній території України, транспортно-експедиторські послуги, що надаються нерезидентом, оподатковуватимуться ПДВ на загальних підставах за основною ставкою, що знайшло своє відображення в Узагальнюючій податковій консультації щодо порядку оподаткування ПДВ транспортно-експедиторської діяльності, затвердженій наказом ДПС України від 06.07.2012 № 610.
Згідно з пунктом 180.2 статті 180 Податкового кодексу особою, відповідальною за нарахування та сплату податку до бюджету у разі постачання послуг нерезидентами, у тому числі їх постійними представництвами, не зареєстрованими як платники податку, якщо місце постачання послуг розташоване на митній території України, є отримувач послуг.
Порядок застосування спеціального режиму оподаткування ПДВ визначено статтею 209 Кодексу. Форму та Порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість затверджено наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за № 159/28289 (далі – Порядок № 21). Форму та Порядок заповнення податкової накладної затверджено наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267 (далі – Порядок № 1307).
Згідно з пунктами 1 та 3 Порядку №1307 у разі надання нерезидентом послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, платником податку - отримувачем (покупцем) таких послуг, зареєстрованим на митній території України, складається податкова накладна. Усі податкові накладні підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та за формою, чинною на день такої реєстрації.
Згідно з пунктами 4 і 5 Порядку №21 усі платники ПДВ подають до контролюючого органу податкову декларацію з ПДВ із позначкою «0110», у якій відображаються розрахунки з бюджетом. Платники ПДВ, які згідно зі статтею 209 Податкового кодексу застосовують спеціальний режим оподаткування ПДВ, крім податкової декларації з ПДВ із позначкою «0110», подають податкову декларацію з ПДВ з позначкою «0121» - «0123», яка є невід'ємною частиною звітності за відповідний звітний період. До такої податкової декларації включаються лише ті операції, що стосуються спеціального режиму оподаткування ПДВ, установленого указаною статтею.
Відповідно до підпункту 7 пункту 3 розділу V Порядку № 21 у рядку 6 податкової декларації з ПДВ вказуються обсяги послуг, отриманих від нерезидента на митній території України. При цьому, рядок 6 може заповнюватись лише у податковій декларації з ПДВ із позначкою «0110». У податкових деклараціях з ПДВ із позначками «0121» - «0123» рядок 6 не заповнюється.
Враховуючи викладене, сільськогосподарське підприємство - суб’єкт спеціального режиму оподаткування ПДВ при отриманні послуг від нерезидента на митній території України зобов’язане скласти і зареєструвати в ЄРПН податкову накладну за такою операцією та відповідно відобразити податкові зобов’язання з ПДВ у рядку 6 податкової декларації з ПДВ з позначкою «0110».
При цьому, сільськогосподарське підприємство – суб’єкт спеціального режиму оподаткування ПДВ має право включити до складу податкового кредиту суми ПДВ, нараховані (сплачені) ним при отриманні таких послуг, на підставі зареєстрованої в ЄРПН податкової накладної, та відповідно відобразити їх у рядку 11.4 податкової декларації з ПДВ із позначками «0121» - «0123» за умови, що такі послуги придбані для використання у виробництві сільськогосподарської продукції.
Управління податків і зборів з юридичних осіб ГУ ДФС в області