1. Якщо ціна продажу основного засобу нижча за залишкову вартість, як нараховується податок на прибуток?”
2. „Чи враховується залишкова вартість до витрат підприємства?”
3. „На яку суму нараховуються зобов’язання, якщо ціна продажу нижча за залишкову вартість?”
4. „Чи є конкретний розрахунок ціни продажу основного засобу? Чи застосовується коефіцієнт при розрахунку ціни продажу основного засобу?”
5. „Якщо покупець є пов’язаною особою, чи є певні особливості при розрахунку ціни продажу основного засобу та нарахування (утримання) податків?
6. „Якщо основний засіб передається на безкоштовній основі фізичній особі (пов’язаній особі), які податки нараховуються (утримуються)?”.
Відповіднo дo п.п. 14.1.202 п.14.1 ст.14 Кодексу продаж (реалізація) основних засобів - це будь-які операції згідно з договорaми купівлі-продажу, мiни, поставки тa iншими господарськими, цивільно-правовими договорами, якi передбачають передачу прав власності нa такі товари зa плату абo компенсацію незалежно вiд строків її надання, a тaкож операції з безоплатного надання тoварів.
Порядок справляння податку на прибуток регламентується розділом ІІІ „Податок на прибуток підприємств” Кодексу (далі – розділ ІІІ Кодексу). Для цілей розділу ІІІ Кодексу залишковою вартістю основних засобів, інших необоротних та нематеріальних активів вважається сума залишкової вартості таких засобів та активів, яка визначається як різниця між первісною вартістю і сумою розрахованої амортизації відповідно до положень розділу ІІІ Кодексу (п.п. 14.1.9 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).
Згідно з пп. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу об'єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень розділу III "Податок на прибуток підприємств" Кодексу.
Порядок відображення в бухгалтерському обліку операцій з вибуття основних засобів регулюється Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 7 «Основні засоби», затвердженим наказом Мінфіну України від 27.04.2000 р. № 92 (зареєстровано в Мін'юсті України 18.05.2000 р. за №288/4509, зі змінами та доповненнями, за текстом – ПБО 7) та Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 27 «Необоротні активи, утримувані для продажу, та припинена діяльність», затвердженим наказом Мінфіну України від 07.11.2003 р. № 617 (зареєстровано в Мін'юсті України 17.11.2003 р. за №1054/8375, зі змінами та доповненнями).
У випадку продажу основних засобів, які використовуються у господарській діяльності, та підлягають амортизації у податковому обліку, фінансовий результат до оподаткування збільшується на суму нарахованої амортизації та суму залишкової вартості таких активів, визначеної відповідно до правил бухгалтерського обліку, та зменшується на суму розрахованої амортизації та залишкової вартості цих активів, визначеної з урахуванням положень ст. 138 Кодексу.
Якщо такі основні засоби не використовувалися у господарській діяльності та амортизація для цілей оподаткування не нараховувалась, то залишкова вартість цих основних засобів у випадку їх продажу дорівнюватиме їх первісній вартості.
Таким чином, у разі продажу основних засобів фінансовий результат до оподаткування збільшується (згідно з п. 138.1 ст. 138 Кодексу) на суму залишкової вартості таких основних засобів, визначеної згідно з бухгалтерським обліком, та зменшується (згідно з п. 138.2 ст. 138 Кодексу) на суму первісної вартості таких основних засобів, визначеної згідно з бухгалтерським обліком.
Відділ адміністрування податку на прибуток, місцевих податків, екологічного податку та рентної плати