У відповідності до п.1.6 наказу Міністерства фінансів України від 14.11.2014 №1130 „Про затвердження Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість” із змінами і доповненнями особі, яка реєструється як платник ПДВ, присвоюється індивідуальний податковий номер, який використовується для сплати податку.
Індивідуальний податковий номер (далі ІПН) є єдиним для всього інформаційного простору України і зберігається за платником ПДВ до моменту анулювання реєстрації платника ПДВ.
Використання ІПН, наданого при реєстрації, є обов'язковим при оформленні й користуванні всіма видами документів, пов'язаних із розрахунками при придбанні товарів, обліком, звітністю про податок на додану вартість, оформленні податкового кредиту.
Індивідуальний податковий номер становитьдля осіб, відповідальних за нарахування та сплату податку на додану вартість до бюджету під час виконання договорів про спільну діяльність без створення юридичної особи, управителів майна за договорами управління майном, інвесторів (операторів) відповідно до угод про розподіл продукції, на яких покладено ведення податкового обліку з податку на додану вартість за угодами про розподіл продукції, - 9-значний податковий номер, який надають контролюючі органи згідно з порядком обліку платників податків і зборів, визначеним відповідно до пункту 63.10 статті 63 розділу II Кодексу.
Згідно п.63.11 ст.63 Кодексу контролюючі органи забезпечують достовірність даних про платників податків в Єдиному банку даних про платників податків - юридичних осіб та Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, реєстрі платників податку на додану вартість, реєстрі неприбуткових організацій та інших реєстрах, що формуються та ведуться контролюючими органами згідно з цим Кодексом, їх захист від несанкціонованого доступу, оновлення, архівування та відновлення даних.
Відповідно до п. 201.8 та п. 201.10 ст. 201 Кодексу право на нарахування ПДВ, складання накладних/розрахунків коригування та їх реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) надається виключно особам, зареєстрованим як платники ПДВ в порядку, передбаченому ст. 183 цього Кодексу.
Особам, що реєструються як платники ПДВ, присвоюються індивідуальні податкові номери, які використовуються для сплати ПДВ (п. 183.18 ст. 183 Кодексу).
Інформація про осіб, зареєстрованих як платники ПДВ, у тому числі про їх індивідуальні податкові номери, міститься у реєстрі платників ПДВ (п. 183.12 ст. 183 Кодексу).
При реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування здійснюється звіряння даних щодо перебування продавця/покупця у реєстрі платників ПДВ, а тому податкові накладні/розрахунки коригування не можуть бути зареєстровані в ЄРПН, якщо індивідуальний податковий номер платника ПДВ не внесено до цього реєстру.
Слід зазначити, що відповідно до пункту 12 Порядку заповнення податкової накладної (наказ Мінфіну від 22.09.2014 № 957 зі змінами), у разі постачання товарів/послуг отримувачу (покупцю), який не зареєстрований як платник податку у рядку «Індивідуальний податковий номер покупця» відображається умовний ІПН, то в даному випадку податкові накладні/розрахунки коригування реєструються в ЄРПН.
Відповідно п.21 Порядку у разі випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, не пов’язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг постачальник (продавець) товарів/послуг складає розрахунок коригування.
Відділ реєстрації платників та електронних сервісів